Günlük Ekonomik Takvim – 19 Eylül 2016

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Özellikle geçtiğimiz hafta USD’nin güçlü görünümünü koruduğuna şahit olduk. ABD’den gelen veriler beklentileri karşılasa da karşılamasa da piyasa dolar tarafında yer aldı. Bu hafta önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Bu hafta piyasanın odak noktasında FOMC toplantısı olacak. Özellikle piyasa Fed başkanı Yellen’dan gelecek olan açıklamaları merakla bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bir göz atalım.

Pazartesi günü Asya seansı veri açısından sakin geçecek. Türkiye’den saat 10.00’da çeyreklik işsizlik ortalaması açıklanacak. Önceki rakama %9.4. İşsizlik ortalamasında yaşanılacak olan artış TRY için negatif olur.

11.00’da Euro Bölgesi’nden cari hesap verisini takip edeceğiz. Önceki rakam 37.6 milyar euro. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur fakat verinin pariteler üzerinde sınırlı etkisinin olmasını bekliyoruz.

17.00’da ABD’den NAHB konut piyasası endeksi açıklanacak. Beklenti 60. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerinde pek de bir etkisi olmaz bizce.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.