Günlük Ekonomik Takvim – 18 Kasım 2016

Piyasalar Kanada Enflasyon Rakamlarını Takip Edecek

Herkese iyi günler. Hafta boyunca dolar endeksindeki toparlanmanın devam etmesi nedeniyle USD pariteler üzerindeki baskısını iyice arttırdı. Dün Fed başkanı Yellen’dan gelen açıklamalardan sonra dolar endeksindeki toparlanma iyice ivme kazandığını gördük. Aralık ayı faiz artırımı olasılığı iyice fiyatlara girmiş durumda. Önümüzdeki günlerde ABD’den gelecek olan veriler USD için önemli olmaya devam edecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

11.00’da ECB Başkanı Mario Draghi Frankfurt’ta bir konuşma yapacak ve biz de kendisini yakın takipte olacağız. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar EURUSD’ye hareketlilik getirebilir.

13.30’da bu kez FOMC üyesi Bullard bu hafta yeniden mikrofon başına geçiyor. Aralık ayına yönelik vereceği mesajları yakından takip edeceğiz.

16.30’da Kanada’dan çekirdek TÜFE (beklenti %0.3) açıklanacak. Beklenti altı kalacak olan veri CAD için negatif olur ve USDCAD’de yükselişler gözlemleyebiliriz.

17.30’da ise bir diğer FOMC üyesi George bir konuşma yapacak. Bildiğimiz gibi kendisi faiz artışını savunan şahin bir üye ve yapacağı açıklamalar Dolara hareketlilik getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.