Günlük Ekonomik Takvim – 17 Kasım 2016

ABD Verileri ve Yellen Bugün Piyasalara Yön Verecek

Herkese iyi günler. Son günlerde dolar endeksindeki toparlanma hız kesmeden devam ediyor. Dün TRY varlıkları üzerindeki baskının devam etmesi ve doların güçlü görünümünü koruması nedeniyle USDTRY 3.3250 seviyesi üzerine yükselerek yeni tarihi zirveyi tazelemiş oldu. Bugün ABD’den önemli veriler açıklanacak ve Fed başkanı Yellen’dan açıklamalar gelecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

12.30’da İngiltere’den perakende satışlar (beklenti %0.5) açıklanacak. GBPUSD için son derece önemli bir veri ve beklenti üzeri gelecek veri ile paritede yükselişler yaşanabilir.

13.00’da Euro Bölgesi’nden TÜFE (beklenti %0.4) açıklanacak. Enflasyonda iyileşme yaşanması Euro için son derece pozitif olur.

16.30’da ABD’den veri bombardımanı var… İnşaat izinleri (beklenti 1.19 milyon), TÜFE (beklenti %0.4), çekirdek TÜFE (beklenti %0.2), Philly Fed imalat endeksi (beklenti 8.1) ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması Aralık’ta faiz artışı ihtimallerini artıracağı için Dolarda bir güçlenme görebiliriz.

18.00’da ise Fed Başkanı Janet Yellen mikrofon başına geçiyor… Bu dakikalarda paritelerde para politikasına yönelik gelecek olan açıklamalar eşliğinde sert hareketliliklere şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.