Günlük Ekonomik Takvim – 17.08.2016

Gözler FOMC Tutanaklarında!

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Dün ABD’den enflasyon verileri açıklandı. Çekirdek TÜFE’nin beklenti altı kalması USD için negatif yansıdı fakat Fed üyesi Dudley’nin çıkıp Eylül ayı faiz artışı ihtimalinin masada olduğunu belirtmesiyle USD alıcıları devreye girdi. Bugün gözler FOMC tutanaklarında olacak. Bir önceki toplantıda konuşulan konuların detaylarını öğreneceğiz.
Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

11.30’da İngiltere için son derece önemli veriler açıklanıyor. Ortalama gelir endeksi (beklenti%2.4) işsizlik hak başvurusu sayısındaki değişim (beklenti 10 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %4.9) açıklanıyor. Bu dakikalarda bütün dikkatimiz GBPUSD’de olacak.

12.00’da İsviçre’den ZEW ekonomik beklentileri açıklanıyor ancak gelen verinin USDCHF üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

17.30’da ABD’den haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda petrolde ve USDCAD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.

21.00’da ise FOMC tutanaklarını takip edeceğiz. Şüphesiz günün en merakla beklenen gelişmesi ve tutanakların yayınlanmasıyla birlikte Fed’in ileriye yönelik verdiği mesajları arayacağız. Bu dakikalarda paritelerde hareketliliğe hazır olmakta fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.