Günlük Ekonomik Takvim – 03 Ekim 2016

Bugün İngiltere ve ABD'den İmalat PMI Verilerini Takip Edeceğiz

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı bıraktık. Geçtiğimiz hafta Deutsche Bank krizi ve OPEC Cezayir toplantısı piyasanın ana gündem maddeleri oldular. Bu hafta son derece önemli veri ve gelişmeler var. Özellikle bu haftanın ana gündem maddesi ABD istihdam raporu olacak. Hafta boyunca USD için son derece önemli veriler açıklanacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

Almanya piyasası resmi tatil nedeniyle kapalı olacak fakat takvimde Avrupa ve ABD’den önemli PMI verileri açıklanacak. Saat 10:00 – 11:00 arası sırasıyla İspanya (beklenti 51.6), İtalya (beklenti 50.2), Fransa (beklenti 49.5), Almanya (beklenti 54.3) ve Euro Bölgesi (beklenti 52.6) imalat PMI verileri yayınlanıyor.

Ayrıca saat 11.30’da İngiltere imalat PMI rakamı yayınlanacak. Euro Bölgesi verileri tabi ki önemli fakat İngiltere için ayrı bir parantez açmak istiyoruz. Brexit kararının etkilerini ölçmek adına en önemli verilerden biri ve piyasalar 53.3’den 52.1’e gerileme bekliyor. Tüm pound paritelerine hareket getireceğini söylemeye gerek yoktur herhalde.

Öğleden sonra 17.00’de ise ABD ISM imalat PMI rakamı yayınlanıyor. Ağustos ayında 50.0 seviyesinin altına gerileyen imalat PMI rakamının tekrar 50.0 üzerine yükselmesi bekleniyor. Piyasa beklentisi 50.4. ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekteki gidişatı açısından önemli bir gösterge.

Haftanın ilk gününde bizden de önemli bir veri var. Saat 10.00’de TÜİK enflasyon raporunu yayınlayacak. Ağustos ayında yıllık bazda %8.05 artan TÜFE’nin Eylül ayında %7.80 artması bekleniyor. Diğer yanda aylık bazda %0.66 artış bekliyor piyasalar. TCMB para politikası kararlarında en büyük etkisi olan veri dersek yanlış olmaz herhalde.1

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.