Gözler TCMB Kararlarında

Herkese iyi günler. Son dönemde piyasalarda öngörülmezlik son derece fazla. Bunun soncunda paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Dün USD alıcılarının devreye girdiğine şahit olduk. Özellikle petrol fiyatlarında yaşanılan sert gerileme sonrasında USDCAD’de keskin bir yükseliş yaşandı. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıklanacak. Beklenti -%0.5. Beklentiden kötü gelecek olan veri GBP için son derece negatif olur.

14.00’da gözler TCMB’de olacak. Faiz oranı kararı açıklanıyor ve piyasaların beklentisi faizlerin değiştirilmeyeceği yönünde. Ancak Merkez Bankası’nın sürpriz bir faiz kararı ile xxx/TRY paritelerinde çok sert hareketliliklere şahit olabiliriz.

14.30’da ABD’den çekirdek dayanıklı mal siparişleri (beklenti -%0.2) ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması USD üzerinde baskı oluşturabilir.

****

Geçmiş dönemlerde aynı kategoride neler yazdık? Sizi EUR / USD Paritesi Yorumu - 18.03.2016 başlıklı yazımıza davet edelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.