Gözler İngiltere Verisinde – 11.05.2016

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Piyasalarda belirsizlik olduğu için paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Bu gibi dönemlerde temkinli olmanızı öneriyoruz. USD haftaya iyi bir başlangıç yaptı ve dün de alıcılı devam etti. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.

11.30, İngiltere imalat üretimi (beklenti %0.4), sanayi üretimi (beklenti %0.7). Her iki sektörde de bir önceki ay üretimde dikkat çeken bir gerileme yaşanmıştı. Nisan ayında ise bir miktar toparlanma bekleniyor. Açıklanma anında tüm pound paritelerinde keskin hareketlere neden olacaktır. Ama piyasalar Brexit riskine odaklandığı için bu hareketlenme kalıcı olmayabilir.

17.00’da İngiltere’den NIESR büyüme beklentisi açıklanacak. Önceki rakam %0.3. gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBP için pozitif olur fakat gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

17.30, ABD haftalık ham petrol envanterleri, önceki 2.8 milyon. Petrol son aylarda tüm piyasalara yön verdiği için daha önceleri pek dikkate alınmayan bu verinin de önemi artmış durumda. Beklentiden daha yüksek bir rakam petrol üzerinde baskıya, beklentiden düşük bir rakam petrolde yükselişe neden olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.