MERAKLA BEKLENEN TARIM DIŞI BUGÜN GELİYOR

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Dün BoE beklendiği gibi faizleri indirdi. Bununla kalmadı varlık alım programında beklenmedik şekilde 60 milyar arttırıldı. Gelen bu kararlardan sonra GBPUSD’de sert bir geri çekilmeye şahit olduk. Bugün ise piyasaların merakla beklediği ABD istihdam raporu açıklanacak. USD için son derece kritik bir gün olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

11.00’da İtalya’dan sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti %0.3. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri EUR için pozitif olur fakat verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

15.30’da ise piyasaların merakla beklediği ABD istihdam raporu açıklanacak. Tarım dışı istihdam değişiminin 180 bin gelmesi beklenirken, ortalama saatlik kazançların %0.2 gelmesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise %4.8 gelmesi bekleniyor. Bu dakikalarda Kanada’dan da istihdam verileri açıklanacak. Ayın en önemli fırsatları bu dakikalarda karşımıza çıkabilir. Bu dakikalarda herkesi ekran başına bekliyoruz.

17.00’da Kanada’dan Ivey PMI açıklanacak. Beklenti 51.9. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

Akşam saatlerinde Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurum Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü değerlendirecek. Moody’s’den gelecek olan karar TRY paritelerine hareketler getirebilir. TRY paritelerinde işlemi olanların dikkatli olmalarını öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.