Günlük Ekonomik Takvim – 31 Ekim 2016

Bugün ABD Enflasyon Verilerini Takip Edeceğiz

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz hafta USD güçlü görünümünü korumaya devam etti. Özellikle TRY varlıkları üzerindeki baskının artması nedeniyle USDTRY’de yeni tarihi zirveler görüldü. Diğer yandan haftanın son işlem gününde Clinton’a FBI tarafından yeniden soruşturma açılması nedeniyle değerli metalde yükselişlerin yaşandığına şahit olduk. Bu hafta son derece önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Piyasaların gözü ve kulağı Çarşamba günü FOMC kararlarında, Cuma günü ise ABD istihdam raporunda olacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

13.00’da ise Euro Bölgesi’nden enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. Son dönemde enflasyon rakamlarında bir değişim yaşanmaması nedeniyle gelen verileri EURUSD’ye bir hareket getirmediğini gördük. Beklentiden farklı gelecek olan veriler EUR paritelerine hareket getirebilir.

15.30’da ise Fed’in yakından takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksi verisi açıklanacak. Beklenti %0.1. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri USD için negatif olabilir.

16.45’de ABD’den Chicago PMI açıklanacak. Beklenti 54.1. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi bizce sınırlı olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.