Günlük Ekonomik Takvim – 29 Eylül 2016

Bugün Dikkatler ABD Büyüme Verisinde!

Herkese iyi günler. Piyasalarda belirsizliğin son derece fazla olduğu bir dönemdeyiz. Bu gibi dönemlerde paritelerde öngörülemeyen ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Özellikle bu dönemde işlem tercihlerinizde son derece temkinli olmanızı öneriyoruz. Dün gayri resmi Cezayir toplantısında OPEC yüksek petrol fiyatlarını, serbest petrol piyasasına tercih etti. Gelen bu haberden sonra petrol fiyatlarında sert bir yükseliş yaşandı. Bununla birlikte enerji sektöründeki hisseler de prim yaptı. Kasım ayında gerçekleşecek olan toplantıya kadar görüşmeler devam edecektir. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

10.55’de Almanya’dan işsizlik değişimi açıklanacak. Beklenti -5. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması EUR için pozitif olur.

15.30’da ABD’den final büyüme (beklenti %1.3) açıklanıyor. Büyümede yaşanacak olası bir yavaşlama Fed’in faiz artışlarını daha da ötelemesine neden olabileceği için bu dakikalarda önemli hareketler bizleri bekliyor olacak. Ayrıca haftalık işsizlik başvuruları da açıklanıyor.

17.00’da FOMC üyesi Powell açıklamalarda bulunuyor ve ikinci el konut satışları (beklenti -%0.1) açıklanacak. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması Dolar için pozitif olur.

23.00’da Fed Başkanı Yellen güne son noktayı koyuyor. Kansas’ta bir forumda mikrofon başına geçecek olan Fed Başkanı’nın faiz artışlarına yönelik gelecek olan açıklamaları paritelere sert hareketlilikler getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.