Günlük Ekonomik Takvim – 14 Ekim 2016

Bugün Dikkatler Yellen ve Perakende Raporunda

Herkese iyi günler. Dün dolar endeksindeki toparlanmanın devam etmesi ve TRY varlıklarının da üzerindeki baskıdan kurtulamaması sebebiyle USDTRY’de 3.11 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti ve yeni tarihi zirve görülmüş oldu. Piyasalarda belirsizlikleri olması nedeniyle paritelerde ani yön değişimi yaşanabiliyor. Bu sebeple işlem tercihlerinizde temkinli olmanızı öneriyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

15.30’da ABD’den perakende raporu açıklanacak. Belkide USD için haftanın en önemli verileri bu dakikalarda karşımıza çıkacak. Perakende verilerinin her zaman paritelerde etkisi olmuştur. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

17.00’da ABD’den öncü UoM tüketici güveni açıklanacak. Beklenti 91.0. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor. Beklentide gelecek olan veri paritelerde yaprak bile kıpırdatmayabilir.

20.30’da ise Fed başkanı Yellen mikrofon başına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar mutlaka USD paritelerine hareket getirecektir. Her zaman olduğu gibi açıklamalarını yakından takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.