Günlük Ekonomik Takvim – 11 Ocak 2017

Bugün Dikkatler Trump'ın Açıklamalarında Olacak!

Herkese iyi günler. Son günlerde TRY varlıkları üzerindeki baskının iyice artması nedeniyle EURTRY ve USDTRY’de yeni tarihi zirvelerin geldiğine şahit olduk. Dün TCMB’den gelen müdahaleler doların ateşini bir türlü söndüremedi. TRY varlıkları üzerindeki baskının devam etmesi USDTRY’de alıcıların yukarı iştahını korumasını sağlayabilir. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bir göz atalım.

İngiltere’den saat 12.30’da imalat üretimi açıklanacak. Beklenti %0.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Gelecek olan verinin GBP paritelerine hareket getirmesini bekliyoruz.

17.15’de BoE başkanı Carney mikrofon başına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar GBP paritelerine hareketler getirebilir.

18.30’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Stoklar verisinde yaşanılan olan gerileme petrol fiyatlarındaki toparlanmanın devam etmesi anlamına gelebilir.

19.00’da ise ABD’nin yeni başkanı mikrofon başına geçecek. Trump’tan gelecek olan açıklamalar sonrasında paritelerdeki volatilite iyice artabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.