Günlük Ekonomik Takvim – 05 Ekim 2016

Bugün İngiltere ve ABD Verileri Piyasayı Sallayacak

Herkese iyi günler. Son günlerde piyasalarda hareketlilik son derece fazla. Piyasalarda belirsizliklerin olması nedeniyle paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Dün sarı metalde 1300 desteğinin alınmasından sonra sert bir geri çekilmeye şahit olduk. Ayılar bir boğalara göz açtırmadılar. Bugünden itibaren ekonomik takvim iyice ısınmaya başlayacak. Piyasalar Cuma günü gelecek olan ABD istihdam raporuna odaklanmış durumda. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bir göz atalım.

Avrupa seansı başında hizmetler PMI verileri açıklanıyor. Saat 10.00 – 11.00 arası sırasıyla İspanya (beklenti 54.8), İtalya (beklenti 52.1), Fransa (beklenti 54.1), Almanya (beklenti 50.6) ve Euro Bölgesi (beklenti 52.1) Eylül ayına ait hizmetler PMI verilerini yayınlıyor.

11.30’da ise İngiltere hizmetler PMI açıklanıyor. Hizmetler sektörü İngiltere için en önemli sektör. Ekonominin üçte biri hizmetler sektöründen oluşuyor. Bu nedenle de PMI verileri arasında İngiltere için en önemli olanı da bu. Ağustos ayında 52.9 olarak gerçekleşen hizmetler PMI verisinin 52.1’e gerilemesi bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası ve piyasalar ile birlikte biz de dikkatle takip ediyor olacağız. Tüm pound paritelerinde keskin hareketler görebiliriz bu verinin açıklanmasıyla birlikte.

Öğleden sonra dikkatler ABD’ye çevrilmiş olacak. 15.15’de ADP özel sektör istihdam değişimi raporu geliyor. Cuma günü açıklanacak olan resmi tarım dışı istihdam değişimi öncesi çok önemli bir gösterge ve piyasalar 166 bin artış bekliyor.

Bu verinin hemen ardından 15.30’da ABD ticaret dengesi, 17.00’de ise ISM hizmetler PMI ile fabrika siparişleri açıklanacak. Ticaret açığının Ağustos ayında 41.1 milyar olması bekleniyor. Temmuz’a göre biraz daha kötü bir rakam. ISM hizmetler PMI verisinin ise 51.4’den 53.1’e yükselmesi bekleniyor. Fabrika siparişlerinde ise %0.4 gerileme bekleniyor.

ABD’den üç veri arasında en önemli ISM hizmetler PMI. İngiltere’de olduğu gibi ABD’de de ekonominin lokomotifi hizmetler sektörü. Piyasaların yakından takip edeceği, üçüncü çeyrek büyüme açısından önemli bir gösterge. Tüm dolar paritelerinde keskin hareketlere neden olabilir.

Günün son önemli verisi petrolden. Saat 17.30’da ABD ham petrol envanterleri raporu açıklanıyor. Geçtiğimiz hafta envanterlerde nette -1.9 milyon varil düşüş yaşanmıştı. Petrol işlemcileri tarafından anlık takip edilmesi gereken bir rapor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.