Günlük Ekonomik Takvim – 05.09.2016

Bugün İngiltere Hizmetler PMI Verisini Takip Edeceğiz

Herkese iyi günler. Piyasalarda hareketliliğin fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Özellikle ABD’den gelen istihdam raporu piyasalara büyük hareketler geldi. Verilerin beklenti altı kalmasından sonra piyasa ilk başta dolar sattı. Fakat sonrasında dolar endeksinde yaşanılan toparlanmadan sonra USD alıcıları devreye girdi. Paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Özellikle bu gibi dönemlerde son derece temkinli olmanızı öneriyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bir göz atalım.

Gün boyunca G-20 toplantısı gerçekleşecek. Merkez bankası başkanlarının da yer alacağı toplantıyı yakından takip edeceğiz. Gelecek olan açıklamaların pariteler üzerinde etkisi olabilir.

Türkiye’den saat 10.00’da yıllık ve aylık TÜFE açıklanacak. Enflasyon tarafında yaşanılacak olan artış TRY için negatif olabilir. Bu dakikalarda USDTRY’de hareketlenmelere şahit olabiliriz.

10.15-11.00 arasında Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI verileri açıklanacak. Beklentide gelecek olan verilerin pariteler üzerindeki sınırlı olabilir.

11.30’da ise İngiltere’den hizmetler PMI verisi açıklanacak. Beklenti 50.0. Geçtiğimiz hafta İngiltere’den gelen imalat ve inşaat PMI verileri beklentileri karşıladı ve GBP alıcılı devam etti hafta boyunca. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin demirbaşı. Bu sebeple bu veri GBP için son derece önemli. Gelecek olan verinin pariteler üzerinde etkisi olacaktır.

Öğleden sonra ise Kanada ve ABD’de piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak. Öğleden sonra piyasalarda hacim düşük olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.