Bugün Sahne BoE’nin

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Hafta başında USD üzerinde baskı vardı fakat dün piyasalara baktığımızda USD alıcıları devreye girdi. Paritelerde ani yön değişimlerinin çok fazla olduğu dönemlerde mutlaka temkinli olmanızı öneriyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

12.00, Euro Bölgesi final TÜFE (beklenti %-0.1), çekirdek final TÜFE (beklenti %1.0). Ne manşet ne de çekirdek versiyonda flaş versiyona göre bir değişiklik beklenmiyor.

14.00, İngiltere Merkez Bankası BoC faiz kararı, beklenti %0.50. Politika faizinin son yedi senedir olduğu gibi sabit bırakılması bekleniyor. Ayrıca varlık alım programının da 375 milyarda tutulması bekleniyor. Asıl önemli olan tutanaklar ve piyasalar oy dağılımı ile enflasyon, büyüme ve Brexit ile ilgili yorumlara odaklanacak.

15.30, ABD TÜFE (beklenti %0.2), çekirdek TÜFE (beklenti %0.2). Fed’in faiz artışlarında daha yavaş gitmeye karar vermesinin en önemli sebeplerinden biri düşük enflasyon. Fed’in hedeflediği enflasyon göstergesi olmamasına rağmen fiyat görünümündeki gidişat açısından önemli ve her zaman olduğu gibi piyasaya hareket getirecek güce sahip. Aynı anda haftalık işsizlik başvuruları da açıklanıyor ve piyasa beklentisi 270 bin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.