Bugün Sahne ABD Verilerinde!

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Hafta başında USD üzerinde baskı vardı fakat piyasa hafta ortasından itibaren USD tarafına geçmeye karar verdi. Paritelerde ani yön değişimlerinin bu kadar fazla olduğu dönemlerde temkinli olmanızı öneriyoruz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

10.00, Türkiye işsizlik oranı, önceki %10.8. Ocak ayına ait bir veri. Geçtiğimiz sene Mart ayından bu yana istikrarlı bir şekilde yükseliyor işsizlik oranı. Bakalım Ocak ayında durum ne.

15.30, ABD New York imalat endeksi (beklenti 2.1), Kanada imalat satışları (beklenti %-1.5). New York imalat endeksinde önceki aya göre yükseliş bekleniyor ve eğer beklenen gerçekleşirse son sekiz ayın en yüksek seviyesine tırmanmış olacak. Kanada’da ise önceki ay %2.3 artan imalat satışlarında bu sefer %1.5 gerileme ön görüyor piyasalar.

16.15, ABD kapasite kullanım oranı (beklenti %75.4), sanayi üretimi (beklenti %-0.1). ABD sanayisinin görünümü için iki önemli gösterge ve beklentiden farklı gelirse piyasalara hareket getirebilir.

17.00, Michigan öncü tüketici güven endeksi (beklenti 92.3), öncü enflasyon beklentileri (önceki %2.7). Tüketici güven endeksinde hafif bir yükseliş bekleniyor fakat asıl dikkat çekmek istediğimiz gösterge enflasyon beklentileri. Yellen New York’taki konuşmasında Michigan enflasyon beklentilerindeki düşüşe atıf yapmıştı. Yani kararlar verilirken dikkate alınan bir veri. Bu nedenle de önceki aya göre değişim yaşanması piyasalara hareket getirebilir. Mesela %3.0 üzeri bir rakamla dolar rallisi sürpriz olmaz. %2.5 altı bir rakam ise sert dolar satışları getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.