Kanada Merkez Bankası Ne Yapacak?

Herkese iyi günler. Son iki gündür ekonomik takvime baktığımızda paritelere hareket getirecek önemli bir veri açıklanmadı. Ek gevşeme hamlelerinin konuşulması nedeniyle USDJPY’de alıcılar devreye girdi ve keskin bir yükseliş yaşandı geçtiğimiz iki günde. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bir göz atalım.

Euro Bölgesi’nden saat 12.00’da sanayi üretimi açıklanacak. Beklenti %-0.8. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Fakat gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olur.

15.30’da ABD’den ithalat fiyatları açıklanacak. Beklenti %0.6. Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı kalacak olan veri USD için negatif olur.

17.00’da Kanada Merkez Bankası (BoC) faiz kararını açıklayacak. Bununla birlikte para politikası raporu da açıklanacak. Bu dakikalarda USDCAD’de hareketlenmeler yaşanabilir. CAD işlemi olanları bu dakikalarda ekran başına bekliyoruz.

17.30’da ise ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol stoklarında azalma yaşanması petrol fiyatları için pozitif olur. Gelen verinin USDCAD üzerinde de etkisi olabilir

18.15’da BoC başkanı Poloz basın toplantısı düzenleyecek. Farklı tonda gelecek olan açıklamalar CAD paritelerine hareket getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.