BUGÜN GÜNLERDEN TARIM DIŞI!

Herkese iyi günler. Hafta başında USD üzerinde baskı olduğuna şahit olduk fakat ilerleyen günlerde alıcıların devreye girmesinden sonra USD biraz rahat nefes aldı. Hafta ortasında ise Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmelerden kongre kararının çıkması TRY varlıklarına sert satışlar getirdi fakat dün USDTRY’de geri çekilme yaşandı. Bugün ise ABD’den istihdam raporu açıklanacak. USD için son derece kritik bir gün. Dilerseniz gelecek olan verilere bakalım.

15.30’da ABD’den tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 195 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.0) ve ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.3). Her ayı ilk haftasında gelen bu veriler forex piyasalarının bir klasiği niteliğinde. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması özellikle maaşlar verisinde iyileşme yaşanması durumunda USD alıcıları rahat bir nefes alabilir. Bu saatlerde son derece önemli hareketlenmeler yaşanacak USD paritelerinde.

17.00’da Kanada’dan Ivey PMI açıklanacak. Beklenti 52.1. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri CAD için pozitif olur.

Net bir saati olmasa da akşam saatlerinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü değerlendirecek. Kredi notunda ve görünümde herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.