Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var? – 10.05.2016

Herkese iyi güler. Paritelerde hareketliliğin fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Dün USD haftaya iyi bir başlangıç yaptı ve alıcılı başladı. Hafta boyunca önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.

10.00, Türkiye cari denge, -3.6 milyar dolar. Cari açık Türkiye’nin en çok dikkat edilen verilerinden biri. Özellikle kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin zayıf noktalarını sayarken en başa cari açığı koyuyorlar. Önceki aya göre cari açığın artması bekleniyor.

10.15, FOMC üyesi Dudley konuşması. FOMC’de en çok sözü geçen üyelerden biri olduğu için Dudley’in söyledikleri diğer Fed başkanlarının söylediklerinden daha yönlendirici. Bir sonraki faiz artışının zamanlaması ile ilgili bir yorum yapması piyasalarda keskin hareketlere neden olabilir.

11.30, İngiltere ticaret dengesi, beklenti -11.2 milyar. İngiltere ile ilgili olarak piyasaların gözü kulağı Brexit belirsizliğinde olduğu için verilerin yarattığı etkiler sınırlı oluyor. Ticaret dengesi için de aynı şey geçerli. Veriler ile birlikte Brexit anket sonuçları takip edilmeli.

17.00, JOLTS iş hacmi, beklenti 5.55 milyon. Cuma günü açıklanan istihdam raporu sonrası piyasalara hareket getirme ihtimali düşük. Zaten Nisan ayında istihdam piyasasında yaşananlarla ilgili bir fikri var artık piyasaların. Tabi bu anlattıklarımız bu veriyi tamamen görmezden geleceğiz anlamına gelmemeli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.