Bugün Dikkatler Eurogroup Toplantısında

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Geçtiğimiz hafta piyasaların odak noktasında ABD istihdam raporu vardı. Tarım dışı istihdamın beklentileri karşılamaması USD satışlarını beraberinde getirdi fakat maaşlar verisinin yıllık bazda beklentiden iyi gelmesi USD üzerindeki baskıyı azalttı. Bu hafta önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

10.00, Türkiye sanayi üretimi, beklenti %3.6. Son günlerde siyasi riskler nedeniyle baskı altında olan lira için önemli bir veri. Beklenti dışı bir rakam tüm lira paritelerine hareket getirebilir.

17.00, ABD istihdam piyasası şartları endeksi, önceki -2.1. Geçtiğimiz cuma açıklanan istihdam raporu bu verinin öneminden çalıyor ama Fed’in yayınladığı bir veri olduğunu ve Fed’in istihdam piyasası ile ilgili değerlendirmelerinde dikkate aldığı bir endeks olduğunu hatırlatalım.

Bu arada Euro Bölgesi Maliye Bakanları bir araya gelerek Yunanistan ile kreditörler arasında yapılan görüşmelerdeki son durumu konuşacaklar. Kreditörler Yunanistan’dan kamu harcamalarında kesinti isterken Yunanistan hükümeti bütçe hedeflerine vergi artışlarıyla ulaşmaya öncelik vermek istiyor. Yarın Yunanistan meclisinde son reform paketi ile ilgili bir oylama var. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Haziran ayına kadar kreditörler ve Yunanistan arasında tam bir anlaşma çıkmaması halinde Grexit yine piyasaların gündeminin baş maddesi haline gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.