Ve Beklenen Veri Açıklandı – 4 Kasım 2016

ABD İstihdam Verisi Doları Nasıl Etkiler?

ABD’den merakla beklenen istihdam raporu yayınlandı. Tarım dışı istihdam değişimi 161 bin ile beklentinin biraz altında kalırken işsizlik oranı beklendiği gibi %4.9’a geriledi. Diğer bir önemli gösterge olan ortalama saatlik kazanç endeksinde ise aylık bazda %0.4, yıllık bazda ise %2.8 ile hem beklentiden hem de önceki aya göre daha hızlı bir artış var.

Diğer yandan Yellen’in konuşmalarında sıkça dikkat çektiği düşük istihdam oranının (underemployment rate) %9.7’den %9.5’e gerilemesi rapordaki pozitif gelişmelerden biri olurken iş gücüne katılım oranının %62.9’dan %62.8’e gerilemesi negatifler hanesinde.

Tarım dışı istihdam değişiminin ıskalanması Fed’i endişeye sürekleyecek büyüklükte değil. Eylül ayı tarım dışı istihdam değişimi de zaten 156 binden 191 bine revize edildi. ABD ekonomisinin tam istihdama yaklaşmasıyla birlikte istihdam artışının yavaşlaması ve 200 bin altı rakamlar artık normalleşebilir ve olumsuz karşılanmayacak.

İstihdam raporunda Fed’in en önem verdiği gösterge maaşlardaki artış hızı aslında. İşsizlik oranındaki düşüşün ve istihdamdaki istikrarlı artışın maaşlarda yukarı yönlü baskı yarattığını görmek istiyor Fed artık. Böylece fiyatlarda da toparlanma ve enflasyonun hedefe yükselişinin hızlanacağını öngörüyor.

Bu nedenle manşet tarım dışı istihdam değişiminin beklenti altı kalışı maaşlardaki artış hızının hem aylık hem de yıllık bazda yükselmesinin gölgesinde kalacak ve rapor nette Fed’i memnun edecek bizce.

Aralık ayında faiz artışı için ekonomide iyileşmenin devam etmesini istiyor Fed ve istihdam tarafında bu açıdan bir sorun yok diyebiliriz. Geçtiğimiz hafta cuma gelen veriden üçüncü çeyrekte büyümenin iyileştiğini biliyoruz. Ayrıca Çarşamba akşamki FOMC karar metninde enflasyon konusunda da Fed’in iyimserleşmeye başladığını gördük.

Yani Aralık ayında faiz artırmaması ancak önümüzdeki haftalarda ortaya çıkabilecek ve şok etkisi yaratabilecek bir gelişme ile mümkün gibi görünüyor. Şok etkisi yaratabilecek gelişmelere ise önemli bir aday var; 8 Kasım’daki ABD başkanlık seçimleri. Seçimlerden Trump’ın galip çıkması Fed’i biraz daha beklemeye itebilir.

USDTRY istihdam raporu sonrası tarihi zirveyi yeniledi. Son tarihi zirve 3.1550 seviyesi. 3.1430 bölgesi en yakın destek olarak oluşmuş durumda. Diğer yandan 3.1550 en yakın direnç. Sonrasında ise 3.16, 3.17, 3.18 gibi diğer tam sayılar var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.