ABD İstihdam Raporu – 02.09.2016

Tarım Dışı Doları Nasıl Etkiler?

Herkese tarafından iyi bilinir tarım dışı günleri başka günlere benzemez. Hiç şüphe yoktur ki haftanın belkide ayın en önemli fırsatları bugün çıkacak. Geçtiğimiz aya bakacak olursak tdi değişiminde 255 binlik bir artış yaşanmıştı. Beklentilerin üzerinde gelen veri sonrasında piyasalar USD alımı yapmayı tercih etmişti. Bunun üzerine maaşlar verisinde yaşanan iyileşme USD’nin gün boyunca kuvvetli devam etmesini sağlamıştı.

Bu Hafta ABD’den önemli veriler açıklandı. Dilerseniz gelen verilere bir bakalım;

Çekirdek PCE fiyat endeksi beklentide %0.1 geldi. Piyasanın beklentisi %0.1.
CB tüketici güveni beklentiden iyi 101.1 geldi. Piyasanın beklentisi 97.2.
ADP tarım dışı istihdam değişimi beklentiden hafif iyi 177 bin geldi. Piyasanın beklentisi 174 bin.
ABD’den haftalık işsizlik başvuruları beklentiye yakın 263 bin geldi. Beklenti 265 bin.
ISM imalat PMI beklentiden kötü 49.4 geldi. Piyasanın beklentisi 52.0.

Hafta boyunca ABD’den gelen önemli verilerin pariteler üzerinde büyük etkileri oldu fakat bugün gelecek olan istihdam raporunun yeri tabi ki de ayrı. Ağustos ayında tdi değişiminde 180 binlik bir artış yaşanması beklenirken, ortalama saatlik kazançların %0.2 gelmesi bekleniyor. İşsizlik oranın ise %4.8 gelmesi bekleniyor.

Tarım dışı verisinin yanında özellikle maaşlar verisi dolarını kaderini belirleyebilir. Fed maaşlardaki yükselişin istikrar kazanması durumunda enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselişe geçmesini bekliyor. Bu yüzden ilk anda piyasalar tdi değişimini fiyatlasa da ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranındaki değişim de son derece önemli olacak.

Örneğin tdi değişiminin beklentiden iyi geldiği ancak maaşlar verisinin beklentileri karşılayamadığı senaryoda piyasanın ilk tepkisi dolar almak olsa da verilerin sindirilmesiyle durum tam dersine dönebilir ve dolar endeksinde gevşeme yaşandığına şahit olabiliriz.

Son dönemde sarı metalde önemli direnç seviyelerinin alınamaması ve Fed başkanlarından şahin tonda açıklamaların gelmesi Altında satışları beraberinde getirdi ve 1305 seviyesi altına bir düşüş yaşandı. Bugün ABD’den gelecek olan istihdam raporunun beklentileri karşılaması durumunda aşağıdaki önemli destek seviyelerinin bir bir alındığına şahit olabiliriz. Sarı metalde 1300, 1295 ve 1280 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1320, 1345 ve 1358 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Son dönemde İngiltere’den gelen verilerin beklentileri karşılaması GBPUSD’de alıcıları devreye soktu. Özellikle Brexit döneminden sonra gelen veriler GBPUSD’ye pozitif yansıdı. Bugün verilerin iyi geldiği bir senaryoda GBPUSD’nin aldıklarını geri verdiğine şahit olabiliriz. Fakat aksi senaryoda ise GBPUSD’de alıcıların karşısında durmak zor bir hal alabilir.

Geçtiğimiz hafta Jackson Hole sempozyumu kapsamında Yellen ve Fischer’dan açıklamalar geldi. Gelen bu açıklamalardan sonra bir anda Eylül ayı faiz artışı gündeme geldi ve USD alıcıları devreye girdi. Bugün istihdam raporunun beklentileri karşılaması durumunda USDTRY’de keskin bir yükselişe şahit olabiliriz ve yeniden 3.00 bölgesi üzerindeki seviyelerden konuşuyor olabiliriz. Aksi senaryoda ise hem tdi değişiminin hem de maaşlar verisinin beklentileri karşılayamadığı durumda ise USDTRY’de kademeli olarak 2.9250 bölgesine bir geri çekilme gerçekleşebilir. Her tarım dışı günü olduğu gibi bu günde adete yer yerinden oynayacak. Piyasanın verileri hazmedene kadar işlem tercihlerinizde son derece temkinli olmanızı öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.