Tarım Dışı Doları Nasıl Etkiler? – 05.08.2016

Ve piyasaların merakla beklediği tarım dışı istihdam değişimi günü geldi çattı. Hiç şüphe yoktur ki ayın en önemli fırsatları belki de bugün çıkacak. Geçtiğimiz aya bakacak olursak tdi değişiminde 287 binlik bir artış yaşanmıştı. Beklentilerin çok üzerinde kalan veri sonrasında piyasalar USD alımı yapmayı tercih etmişti fakat ortalama saatlik kazançlarda beklenen ilerleme kaydedilmediği için USD satışlarının geldiğine şahit olmuştuk.

Bu hafta ABD’den önemli veriler açıklandı. Dilerseniz gelen verilere bir göz atalım;

  • ISM imalat PMI beklentide kötü 52.6 geldi. Piyasanın beklentisi 53.1.
  • Çekirdek PCE fiyat endeksi beklentide %0.1 geldi. Piyasanın beklentisi %0.1.
  • ADP tarım dışı istihdam değişimi beklentiden iyi 179 bin geldi. Piyasanın beklentisi 171 bin.
  • ISM imalat dışı PMI beklentiden kötü 55.5 geldi. Piyasanın beklentisi 56.0.
  • Haftalık işsizlik başvuruları beklentiden hafif iyi 269 bin geldi. Piyasanın beklentisi 265 bin.

Hafta boyunca ABD’den gelen veriler paritelerde hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu fakat bugün gelecek olan istihdam raporunun yeri tabi ki de ayrı. Temmuz ayında tdi değişimine 180 binlik bir artış yaşanması beklenirken, ortalama saatlik kazançların %0.2 gelmesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise %4.8 gelmesi bekleniyor.

Tarım dışı verisinin yanında özellikle maaşlar verisi dolarını kaderini belirleyebilir. Fed maaşlardaki yükselişin istikrar kazanması durumunda enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselişe geçmesini bekliyor. Bu yüzden ilk anda piyasalar tdi değişimini fiyatlasa da ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranındaki değişim de son derece önemli olacak.

Örneğin tdi değişiminin beklentiden iyi geldiği ancak maaşlar verisinin beklentileri karşılayamadığı senaryoda piyasanın ilk tepkisi dolar almak olsa da verilerin sindirilmesiyle durum tam dersine dönebilir ve dolar endeksinde gevşeme yaşandığına şahit olabiliriz.

Piyasalardaki belirsizliklerin arttığı son dönemlerde ALTIN alıcı bulmayı başardı. Bugün gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratması durumunda sarı metalde 1392 bölgesine doğru bir atağa şahit olabiliriz. Sonrasında ise yükselişin 1400’lü seviyelere devam ettiğini görebiliriz.

Brexit sonrasında ve dün İngiltere Merkez Bankası kararlarından sonra GBP satışları devam etti. İstihdam raporunun beklentileri karşıladığı senaryoda 1.30 bölgesi altına bir geri çekilme yaşanabilir.

USDTRY’de ise Aşağıda 2.9850 ve 2.96 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise 3.0250 ve 3.0450 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. İstihdam raporunun etkileri USDTRY’de hissedilecek. Rapordan sonra ise gözler Moody’s’in Türkiye değerlendirmesinde olacak. Bugün USDTRY’de önemli hareketlenmeler yaşanacak bizden söylemesi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.