İşte Beklenen Tarım Dışı İstihdam Raporu!

Ve beklenen an geldi çattı… ABD’den tarım dışı istihdam değişimi 287 bin ile beklentilerin çok üzerinde geldi. Ancak ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.1, yıllık bazda %2.6 ve işsizlik oranı da %4.9 ile beklentilerden kötü geldi. Yani raporun tamamına baktığımızda karışık bir tablo karşımıza çıkıyor.

Detaylara baktığımızda iş gücüne katılım oranının %62.6’dan %62.7’ye yükseldiğini görüyoruz. Haftalık çalışma saatleri ise 34.4 ile beklentide, geçtiğimiz ay 38 bin ile büyük hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam değişimi de 11 bine revize edilmiş.

Piyasanın ilk tepkisi yine tarım dışı istihdam değişimini fiyatlamak oldu ve gelen veriler sonrası 96.70’lere kadar yükselen dolar endeksi maaşlarda yaşanan gerilemenin piyasalar tarafından sindirilmesiyle aldıklarından fazlasını geri verdi. Yani piyasa ilk tepki olarak dolar aldıktan sonra yeniden dolar satışları geldi.

Fed’in Brexit sonrası faiz artırma ihtimalleri iyice azalmış durumda ve gelen rapora baktığımızda Yellen ve ekibini net bir şekilde cesaretlendirecek bir resim karşımıza çıkmıyor. Ancak tdi değişiminde yaşanan iyileşme geçtiğimiz ay yaşanan sert düşüşün tek sefere mahsus olduğu algısı yaratabileceği için dolar için pozitif olarak algılanabilir. Öte yandan maaşlardaki düşüş ve işsizlik oranındaki yükseliş dolar için negatif olan etkenlerden.

ALTIN ilk anda 1335’lere kadar geriledikten sonra yaşanan yükselişin ardından yeniden soluğu 1370 bölgesinde aldı ve hemen hemen veri öncesi bulunduğu 1355 bölgesinde dengelenmiş durumda. USDTRY ise 2.92’yi kırmayı başardı ve aşağıda 2.90 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.