ABD’den Hayal Kırıklığı Yaratan Tarım Dışı İstihdam Raporu! – 02.09.2016

Ve ABD’den merakla beklenen veriler nihayet geldi. Ağustos ayı tarım dışı istihdam değişimi 151 bin ile beklentilerin altında kalırken ortalama saatlik kazançlar %0.1 ile ve işsizlik oranı da %4.9 ile yine beklentilerden kötü geldi. Bütün detaylarıyla hayal kırıklığı yaratan bir rapor olduğunu söylemek mümkün.

Geçtiğimiz ay tarım dışı istihdam değişimi 275 bine yukarı yönlü revize edilirken iş gücüne katılım oranı %62.8’de sabit kalmış. Hem istihdam değişiminin hem de maaşların beklenti altı kalması Dolar için negatif.

Faiz artışlarının verilere bağlı olduğunu sık sık dile getiren Fed için Eylül ayı çok yüksek ihtimalle masadan kalmış gibi gözüküyor. Yine de Aralık ayına yönelik söylemler devam edebilir.

Dolar endeksi gelen veriler sonrası 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 95.10 bölgesine kadar geriledikten sonra bir miktar da olsa toparlanıyor. Altında ise 1330 bölgesine kadar hızlı bir yükseliş gerçekleşti. Dolar/TL de 2.9420’lere kadar geriledikten sonra verdiklerini geri alma çabası içerisinde.

Özetle Fed’in Eylül’de faiz artırabilmesi için çok iyi veriler ile karşılaşmamız gerekiyordu ve bu senaryo hayata geçmediği için piyasada ilk tepki olarak Dolar satışları geldi. Yine de bu ay ki toplantıda Fed’in Aralık ayına yönelik vereceği mesajlar takip edilecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.