ABD’den Çok İyi Tarım Dışı İstihdam Raporu !

ABD’den nihayet piyasaların merakla beklediği veriler açıklandı. Tarım dışı istihdam değişimi 255 bin ile beklentilerden çok iyi gelirken temmuz ayı tdi değişimi 292 bine yukarı yönlü revize edildi. Ortalama saatlik kazançlar da %0.3 ile beklentilerin üzerinde gelirken işsizlik oranı %4.9 ile beklentilerin altında kaldı. İş gücüne katılım oranı da %62.7’den %62.8’e yükseldi.

Haziran ayında büyük hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam değişimi sonrası Temmuz ayında gelen iyi rakamlar istihdam piyasasına olan güveni tazelemişti ve bu ay da yine oldukça güçlü bir rakamla karşı karşıyayız. Yalnızca tdi değişimi değil maaşlarda da artış yaşanması Dolar açısından son derece pozitif.

Fed maaşlardaki artışın devam etmesiyle birlikte enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükselmesini bekliyor. Bu yüzden dolar endeksi gelen veriler sonrası 96.00 üzerine kadar yükselmiş durumda. Hem ana başlıklara hem de detaylara baktığımızda genel olarak güçlü bir rapor ile karşı karşıyayız.

ALTINda yaşanan sert düşüşler dün de belirttiğimiz 1340’lardan bir miktar tepki almış durumda ve bu bölgenin kırılmasıyla 1320’lere doğru aşağı yönlü hareket devam edebilir. USDTRY Moody’s kararı öncesi 3.00 altını test etmesinin ardından yeniden 3.01 üzerinde ve EURUSD üzerinde de büyük baskı oluşmuş durumda. 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1070’ler altında kalıcılık sağlanması satış baskısı iyice artabilir.

Özetleyecek olursak raporda Dolar için negatif bir tablo karşımıza çıkmadığını söyleyebiliriz. Eylül ayı belki şimdilik düşük ihtimal olsa da önümüzdeki süreçte de veriler bu şekilde gelmeye devam ederse Fed üyelerinden gelecek şahin tonda açıklamalar ile Aralık ayı ciddi bir şekilde konuşulmaya başlanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.