ABD İstihdam Raporu Ortaya Karışık

ABD Nisan ayı istihdam raporu yayınlandı. Tarım dışı istihdam değişimi 160 bin ile beklenti altı kalırken işsizlik oranı beklendiği gibi %5.0 seviyesinde sabit kaldı. Maaşlarda artış ise aylık bazda %0.3 ile beklentide gelirken yıllık bazda %2.5 ile hem beklentiden daha iyi hem de önceki aya göre daha yüksek.

Daha detaylara indiğimizde iş gücüne katılım oranının %63.0’den %62.8’e yükseldiğini ve Mart ayı tdi değişimine 7 bin aşağı revize geldiğini görüyoruz. Ayrıca Nisan ayı aylık bazda maaşlarda artış da %0.3’den %0.2’ye revize edilmiş.

Yani yıllık bazda maaşlardaki artış dışında diğer göstergeler negatif sayılabilir fakat zaten Fed’in Haziran ayında faiz artışı beklenmediği için bu raporun dolar üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir. Ayrıca maaşlardaki artış hızının Fed’in raporda en önem verdiği göstergelerden biri olduğunu hatırlatalım. Bu arada gözlerden kaçan fakat önemli bulduğumuz haftalık ortalama çalışma saatleri de 34.4’den 34.5’e yükselmiş.

Piyasalarda yön açısından çok büyük bir değişikliğe neden olmayacak bizce fakat tdi artışının beklenti altı kalması Fed’in Haziran faiz artışı ihtimalini azaltabilir algısı yarattığı için negatif algılanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.