İşte Yellen’in Verdiği O Mesajlar

Faiz kararı sonrası basının karşısına geçen başkan Yellen’e ilk soru Brexit ile ilgili geldi. Birleşik Krallık’ta önümüzdeki hafta yapılacak olan AB Referandumu’nun bugün verilen kararları etkilediğini söyledi Yellen ve Brexit’in ekonomik ve finansal şartlar üzerindeki önemli bir etki yaratabileceğini belirtti.

Üretkenliğin düşük kalmaya devam edebileceğini belirten Yellen, bu yılın geri kalanında sağlıklı bir büyüme beklediklerini dile getirdi. İstihdamın son zamanlarda momentum kaybettiğini fakat hala sağlıklı kaldığını ifade eden başkan ayrıca maaşlardaki yükselişin önceki yıllara göre cesaret verici olduğunu belirtti.

Aralık ayındaki faiz artışının istihdam piyasasında meydana gelen yavaşlamaya neden olup olmadığına dair soruya ise sadece tek bir aylık verinin çok büyük bir anlam ifade etmediği şeklinde cevap verdi Yellen ve istihdam ile ilgili özellikle JOLTS verisindeki güçlü gidişata dikkat çekti.

Her toplantının faiz artırımı konusunda canlı olacağını belirten Yellen, ‘Temmuz ayındaki toplantıya kadar gelecek verilerin bizi faiz artışına inandırması durumunda faiz artırabiliriz.’ dedi. Dolar için bu akşamın nadir pozitif yorumlarından biri.

Dolar endeksi ilk andaki düşüşün ardından şu anda karar öncesi seviyelere çok yakın. Nokta tablosu medyanı bu sene hala iki faiz artışına işaret ediyor fakat bu sene sadece bir faiz artışı bekleyen üyelerin sayısı birden altıya yükselmiş. Ayrıca şahin George faiz artışı oyunu bu toplantıda geri çekmiş. Dolayısıyla teraziye koyarsak güvercin tarafın hafif daha ağır basacağı fakat önümüzdeki aylarda faiz artışı ihtimalinin canlı kaldığı bir FOMC akşamı oldu.

FOMC toplantısının da geride kalmasıyla piyasaların tüm dikkati artık 23 Haziran’daki AB Referandumu’na çevrilecek. Referandum günü yaklaştıkça yayınlanan anket sonuçları sadece pound değil tüm piyasalara hareket getirecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.