Yellen Net Bir Zaman Vermedi – 06.06.2016

Haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvimin sakin olması ile birlikte piyasaların bütün dikkati Fed Başkanı Yellen’ın yapacağı konuşmaya çevrilmiş durumdaydı. Geçtiğimiz hafta beklentilerin çok altında kalan tarım dışı istihdam değişiminden sonra Yellen nihayet Philadelphia’da mikrofon başına geçti.

Şartlar uygun olursa kademeli faiz artışlarının da hala uygun olacağını söyleyen Yellen, geçen hafta açıklanan istihdam verisinin hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Petrol fiyatlarının enflasyonu düşük seviyelerde tuttuğunu, ancak fiyatların yükselmeye başladığını ve enflasyonun da zaman içerisinde %2’lik hedefe ulaşmasını beklediğini söyledi.

İş gücü piyasası koşullarını izlemeye devam edeceklerini ve son istihdam raporunda maaşların nihayet artış göstermeye başladığının altını çizen Yellen, Çin’in önemli ekonomik zorluklar ile boğuştuğunu söyledi. ABD ekonomisindeki artıların eksilerden daha ağır bastığını ve iş gücü piyasasındaki gevşekliğin neredeyse onuna geldik diyen Fed Başkanı, enflasyon göstergelerini de yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.

Yellen’ın faiz artışlarının zamanlaması ile ilgili ileriye yönelik bir mesaj vermemesi ve son açıklanan istihdam verilerinin hayal kırıklığı yaratmasının bir kereye mahsus olup olmadığı ile ilgili de bir yorumda bulunmaması ile paritelerde önemli bir hareketlilik yaşanmadı açıkçası. EURUSD Yellen öncesi seviyelerinin hafif üzerinde güne devam ederken ALTIN konuşma öncesi seviyelerine geri dönmüş durumda. Dolar/TL ise 2.9140 üzerine bir yükseliş sonrası aldıklarından fazlasını geri vererek yeniden 2.9050 seviyelerinde güne devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.