İşte FOMC Tutanaklarındaki Mesajlar!

14-15 Haziran’da yapılan FOMC toplantısının tutanakları yayınlandı. Üyelerin hemen hemen hepsi maaşların belirsizlikleri arttırdığına dikkat çekmiş. Brexit referandumunun etkilerini ve sonrasındaki tarım dışı istihdam verilerini beklemenin ise daha uygun olacağı konusunda fikir birliği var.

Brexit’in ekonomi üzerinde negatif etkileri olabileceğini ve Çin’deki belirsizliklerin devam ettiğinin altı çizilmiş tutanaklarda. Ekonomi üzerindeki olası şokların yokluğunda istihdamda, büyümede ve enflasyonda beklenen iyileşme yaşanırsa faiz artırımının uygun olacağını da düşünüyor FOMC üyeleri.

Aşağı yönlü riskler olarak ise istihdamdaki yavaşlama, işletme yatırımlarındaki zayıflık ve global ekonomi üzerindeki şoklara dikkat çekilmiş. Bir kaç üye ise enflasyon %2’lik hedefe ulaşıncaya kadar faizlere müdahale etmemeyi önermiş. Diğer bir kaç üye ise faiz artışları için gereğinden uzun süre beklemenin fiyat istikrarı üzerinde risk oluşturabileceğini düşünüyor.

Genel olarak baktığımızda Fed’in ileriye yönelik net bir mesaj vermemesi ile paritelerde gelen tutanakların önemli bir etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Yani ne tam olarak güvercin ne de tam olarak şahin bir Fed karşımıza çıktı bu akşam. Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri son derece önemli olsa da İngiltere’nin AB’den ayrılmasının oluşturduğu belirsizlikler devam ediyor. Yani Fed bir sonraki toplantıda da Brexit risklerinin üzerinde durabilir. EURUSD 1.11 bölgesi üzerini zorlarken GBPUSD üzerindeki baskı da devam ediyor. 1.29’ların geçilmesiyle düşüşler hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.