Fed Üyeleri Arka Arkaya Konuştu – 09 Eylül 2016

Fed Üyelerinden Önemli Açıklamalar

Son derece hareketli geçen bir haftayı geride bırakıyoruz. Hafta boyu dolar endeksindeki hareketlilik sürdü ve Eylül ayı faiz artırım ihtimalleri haftanın son işlem gününde %24 civarına yükselmiş durumda. Bugün ayrıca Fed üyelerinden arka arkaya önemli açıklamalar geldi.

Tarullo faizleri artırmadan önce enflasyonda artış görmek istediğini dile getirdi. Tüketici harcamaların iyi seviyelerde olduğunu ancak düşük faiz oranları risklerinin aceleci bir faiz artışına karar verecek kadar önemli olmadığını söyledi.

Kaplan Fed’in faiz artışları konusunda sabırlı olmayı kaldırabileceğine değindi. Bununla birlikte son aylarda faiz artış ihtimallerinin son aylarda güçlendiğini dile getiren Kaplan enflasyonda da çok yavaş bir ilerleme gördüğünü belirtti.

Rosengren ise kademeli faiz artışlarına vurgu yaparken ABD ekonomisinin dışarıdan gelen şoklara karşı dayanıklı olduğunun altını çizdi. Faiz artışları için fazla beklemenin önemli riskler içerdiğini söyleyen Rosengren faiz artışlarının kademeli olarak devam edilmesinin uygun olacağını söyledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.