Fed Son ‘Noktayı’ Koyacak

3 Haziran’da açıklanan ABD istihdam raporu büyük bir hayal kırıklığıydı… Bununla ilgili kimsenin bir şüphesi yok. Sadece 34 binlik bir tarım dışı istihdam artışı ve iş gücüne katılım oranındaki geri çekilme ikinci çeyrekte hızlanması beklenen bir ekonominin özellikleri arasında pek sayılmaz.

Zaten Birleşik Krallık’taki AB Referandumu nedeniyle ihtiyatla masada tutulan Haziran ayı faiz artışı kartı zayıf istihdam raporu sonrası hepten masadan alınıp rafa kaldırıldı. Fed’in bu akşam faiz artırdığını açıklaması piyasalar için son yılların en sürpriz faiz kararı olur dersek yanlış olmaz herhalde.

Bugün bir faiz artışı kararı beklemiyor piyasalar ama faiz artırılmayacak olması önemsiz bir toplantı olduğu anlamına gelmiyor. Faiz artışı gelmeyeceğini önceden kabullenmiş piyasalar daha çok Fed’in gelecekte ne kadar ve ne zaman faiz artıracağına odaklanmış durumda. Bu açıdan ileriye dönük yönlendirme arayan piyasalar için bugünkü toplantı bulunmaz bir nimet.

Sadece Faiz Kararı Değil

İlk olarak Fed’in bu akşam sadece para politikası kararlarını değil, iki yıllık ekonomik projeksiyonlarını ve dot plot denilen ve üyelerin faiz beklentilerini içeren nokta tablosunu yayınlayacağını hatırlatalım. Nokta tablosunda her üye yıl sonu faiz artışı beklentileri şeklinde bir nokta ile temsil ediliyor ve piyasalar bu beklentilerin medyanına bakarak yıl sonunda faizlerin nerede olabileceğini kestirmeye çalışıyor.

Fed en son Mart ayındaki toplantıda nokta tablosunu yayınlanmıştı ve o tabloda noktaların medyanı 2016 sonunda federal fonlama oranının %0.8725 (%1.00 – %0.75 bandı) olacağına işaret ediyordu. Yani yıl sonuna kadar 25 baz puanlık iki faiz artışı bekliyor üyelerin büyük bir bölümü. Bugünkü kararlar da aslında tamamen bu nokta tablosuyla ilgili. Tablo eğer üyelerin çoğunluğunun yıl sonu faiz beklentisini %0.8725 altında gösterirse, üyelerin kötümserleştiği ve faiz artışlarına daha temkinli yaklaştığı anlamına gelir.

Zayıf istihdam raporu sonrası Fed’in bu sene sadece bir faiz artışı yapacağı beklentisi daha güçlendi ve bugün yayınlanacak olan nokta tablosunun da buna işaret etmesi dolar için negatif olur. Diğer senaryoda, yani hala üyelerin büyük çoğunluğunun yıl sonuna kadar en az iki faiz artışı beklentisinin değişmemesi ise dolar için pozitif.

Güvercin Fed piyasalar tarafından büyük oranda fiyatlandı. Özellikle de zayıf istihdam raporu sonrası yaşanan hareketle. Diğer yandan Fed ve Yellen’in iyimser görünmesi pek de beklentilere ve fiyatlara girmiş değil. Dolayısıyla piyasaların Fed kararlarına vereceği tepki de simetrik olmayacak. Yani doların iyimser yorumlara vereceği tepki, kötümser yorumlara vereceği tepkiden daha büyük olabilir.

Fed ve Yellen’den iyimser yorumlar gelme ihtimali ise bizce piyasalar tarafından hak ettiği ölçüde değerlendirilmiş değil. Zayıf istihdam raporuna rağmen ikinci çeyreğe ait ekonomik veriler ABD ekonomisinin istenen çıkışı yakaladığını gösteriyor. Şu anki tahminler ikinci çeyrekte %3.0 – %2.5 arası bir büyüme performansına işaret ediyor. Yellen Mayıs ayı istihdam raporundaki zayıflamayı istisna olarak görüp büyümedeki ivmelenmeye vurgu yapabilir.

Temmuz Toplantısı

Haziranda istihdam piyasasının toparlanması Mayıs ayındaki zayıflamanın tek seferlik bir istisna olduğu konusunda Fed’i ikna edebilir ve Brexit riskinin geride kalmasıyla Fed Temmuz ayındaki toplantıda da faiz artırmayı değerlendirebilir. Az da olsa bu yönde beklentiler var.

Çok büyük ihtimalle başkan Janet Yellen’e bu konu ile ilgili bir soru gelecektir ve nokta tablosu ile birlikte Yellen’in bu tür bir soruya vereceği cevap da ileriye dönük her türlü yönlendirmeye muhtaç piyasalar tarafından fiyatlanacaktır. Fed üyelerinin her toplantının ‘canlı’ olduğuna dair yorumlarını hatırlıyoruz. Yellen’dan benzer bir yorum gelmesi Temmuz ayının da seçenekler arasında olduğunu düşündürerek dolara pozitif yansıyabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.