FLAŞ! Fed Faizleri Sabit Tuttu! – 21 Eylül 2016

Fed'den Şahinlere Yem Yok

Fed beklendiği gibi federal fonlama faizini %0.50 – %0.25 bandında sabit tuttu. Karara itiraz eden üç üye var; Esther George, Loretta Mester ve Eric Rosengren. George ve Mester zaten şahin duruşuyla bilinen üyelerdi fakat Rosengren güvercin para politikası duruşu ile bilinen bir üye. Yine de son açıklamalarında faiz artışını destekler yönde yorumları vardı. Bu yüzden çok da büyük bir sürpriz olduğu söylenemez.

 

Karar metninde öne çıkan noktalar;

  • Faiz artışı için nedenler güçlendi fakat şimdilik ekonominin istenen yönde ilerlediği konusunda daha fazla kanıt için beklemeyi tercih ettik. Yellen’in Jackson Hole’daki açıklamasına çok yakın bir ifade. Faiz artışı için nedenler çoğalıyor fakat daha fazla iyi veri görmek istiyoruz diyor Fed.
  • Ekonomik görünüm üzerindeki yakın vadeli riskler aşağı yukarı dengede. Önceki karar metninde risklerin gerilediği belirtilmişti.
  • Temmuz’daki toplantıdan bu yana gelen veriler istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiğini ve ekonomik büyümenin yılın ikinci yarısındaki seviyelerinden hızlandığına işaret ediyor.
  • Hane halkı harcamaları güçlü bir şekilde yükseliyor fakat özel sektör yatırımları sakin kalmaya devam ediyor.
  • Enflasyon düşük enerji fiyatları ve enerji dışı ithalat fiyatlarındaki gerileme nedeniyle %2.00 hedefinin altında.
  • Bundan sonraki faiz kararları için Komite tam istihdam ve %2 enflasyon hedefi bağlamında gelen verileri ve beklentileri dikkate alacak.

Karar metni ile birlikte FOMC üyelerinin federal fonlama oranı beklentileri ile iki yıllık enflasyon ve işsizlik oranı beklentileri yayınlandı. Buna göre bu sene sonu için faiz beklentisi medyanı 0.8725’den 0.6225’e inmiş. Yani bu sene sonuna kadar daha önce iki faiz artışı bekleyen Fed şimdi sadece bir faiz artışı bekliyor. Ayrıca Fed 2017 ve 2018’de de önceki tahminlere göre daha az faiz artışı bekliyor.

Diğer yandan 2016 büyüme beklentisi aşağı revize edilirken, işsizlik oranı beklentisi hafif yukarı revize edilmiş. Çekirdek PCE enflasyonu beklentisi ise Haziran ayındaki tahmine göre değişmemiş.

Fed faiz artışı için nedenler güçleniyor diyor fakat yine verilere bağlı vurgusu var. Net ve piyasaları ikna edecek bir faiz artışı yönlendirmesi yok. Önümüzdeki iki ayda ABD verilerinin hayal kırıklığı yaratması durumunda Aralık ayında da faiz artışı gelmeyecek demek oluyor bu.

Fed üyelerinin hep endişelerini dile getirdiği enflasyon ile ilgili değerlendirmede de olumlu yönde bir değişim yok. Şahin bir karar metni olduğunu söylemek güç ve Fed piyasaları yine verilere havale etmiş oldu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.