Fed Faiz Artırır mı? – 20 Eylül 2016

Fed Yarın Faiz Artıracak mı?

Her ne kadar Jackson Hole’daki Yellen ve Fischer açıklamaları sonrası bu toplantıda faiz artışı ihtimali can bulsa da sonraki haftalarda ABD’den gelen zayıf verilerle birlikte bu ihtimal çok fazla canlı kalamadı ve şu an piyasadaki genel konsensüs Fed’in fonlama oranını değiştirmeyeceği yönünde.

Aşağıdaki grafikte ISM PMI verilerinin son bir kaç sene içerisindeki gidişatı var. Ağustos ayında hem imalat hem de hizmetler PMI beklentinin çok altında kaldı ve son aylarda da belirgin bir aşağı trend var.

abd_ism

PMI verileri ekonomik büyüme için en önemli göstergelerden biri ve özellikle Ağustos’taki geri çekilme üçüncü çeyrekte büyümenin beklenen ivmeyi yakalayacağı konusunda endişeler yarattı. Bu ay başında Atlanta Fed GDPNow üçüncü çeyrekte %3.5’luk büyüme öngörüyordu, şu anda ise %3.0’lük bir büyüme öngörülüyor.

İkinci grafikte ise Yellen ve arkadaşlarının hep şikayetçi olduğu enflasyon ve beklentileri ile ilgili göstergeler var. Kırmızı çizgi Fed’in dikkate aldığı enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE fiyat endeksini, yeşil çizgi piyasanın önümüzdeki yıllarda enflasyon beklentisi için önemli bir işaret olan 10 yıllık breakeven enflasyonunu temsil ediyor.

abd_inf_expectations

Breakeven enflasyon 10 yıllık enflasyon korumalı devlet tahvili faizi ile 10 yıllık devlet tahvili faizi arasındaki farkı temsil ediyor. Dolayısıyla da piyasaların 10 yıllık enflasyon beklentisini. Mavi çizgide ise Michigan Üniversitesi’nin düzenlediği enflasyon beklentileri anketinin sonuçları var. Tüketicinin 12 aylık enflasyon beklentilerini gösteriyor.

Daha bir kaç ay önce faiz artırmamak için düşük enflasyon ve beklentilerini bahane olarak gösteren Fed son zamanlarda bu şikayetinden vazgeçmiş gibi ama grafik gösteriyorki ne enflasyonda ne beklentilerinde son dönemlerde kayda değer bir iyileşme yaşanmamış. Tam tersine beklentiler Fed’in faiz artırdığı 2015 Aralık seviyelerinin de altında.

Dolayısıyla enflasyon penceresinden baktığımızda Fed’in faiz artırması için pek bir neden göremiyoruz. Eğer Fed gerçekten düşük enflasyon ve beklentileri konusunda endişe duyuyorsa açık ara biraz daha beklemeyi tercih edecektir. Enflasyonun yanında Ağustos ayında PMI rakamlarında ciddi bir kötüleşme yaşanması da başta Yellen olmak üzere Fed içerisinde faiz artışı için acele etmek istemeyen grubun eline güzel bir koz verecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.