Fed Bekleneni Yaptı – 27.07.2016

Fed Ağustos ayı para politikası kararlarını açıkladı. Beklendiği gibi federal fonlama oranı %0.50 – %0.25 bandında sabit bırakılırken karar metninde önceki toplantıya göre çok önemli farklılıklar yok.

En dikkat çeken değişiklik ‘ekonomik görünüm üzerinde yakın vadedeki riskler azaldı’ ifadesinin eklenmesiydi. Bunun dışında ilk paragrafta yer alan büyüme ve istihdam değerlendirmesi güçlü haziran ayı istihdam raporu ve ikinci çeyrekte büyümenin tekrar %2.0 üzerine yükselmesine bağlı olarak daha iyimserleştirilmiş.

Diğer bir dikkat çeken nokta ise Brexit’e dair herhangi bir atfın yer almaması. Ayrıca geçtiğimiz toplantıda faiz artışı oyunu geri çeken Esther George bu toplantıda tekrar faiz artışı için oy vermiş.

Yani değişiklikler genel olarak dolar pozitif. Dolayısıyla da karar metninin yayınlanmasıyla birlikte piyasaların verdiği ilk tepki dolar almak oldu. Fakat enflasyon değerlendirmesinde bir değişiklik olmaması ve Eylül ayındaki toplantıda faiz artışına yönelik herhangi bir işaret yer almaması nedeniyle kısa süre sonra dolar aldıklarını geri verdi. Pariteler şu anda kararlar öncesi seviyelerinden çok uzakta değil.

Bundan sonra yapılacak olan önümüzdeki haftalarda ABD’den gelecek olan verileri takip etmek. Maaş göstergeleri ve enflasyon verileri en yakından takip edilmesi gereken veriler olacak. Ayrıca global riskler açısından uluslararası gelişmeler de Fed’in karar verme sürecinde önemli bir yer tutacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.