FLAŞ! Fed Beklendiği Gibi Faizleri Sabit Tuttu

Fed beklendiği gibi federal fonlama oranını %0.50 – %0.25 bandında sabit bıraktı. Büyümedeki hızlanmaya dikkat çeken Fed istihdam piyasasının yavaşladığını fakat ileride istihdam göstergelerinin yeniden güçlenmesini beklediğini ifade ediyor.

Faiz artışlarının kademeli geleceğini vurgulamaya devam eden Fed tüketici harcamalarının güçlendiğini, konut sektörünün iyileşmeye devam ettiğini fakat özel sektör yatırımlarının zayıf kaldığını dile getiriyor.

İŞTE YELLEN’IN VERDİĞİ O MESAJLAR!!!

Fed enflasyonun düşük kalmaya devam edeceğine atıf yapmakla birlikte düşen enerji fiyatlarının etkisinin ortadan kalkması ve istihdam piyasasının güçlenmeye devam etmesi ile orta vadede %2 hedefe ulaşmasını bekliyor.

Üyelerin faiz tahminlerini içeren nokta tablosuna (dot plot) tablosuna baktığımızda medyanın hala bu sene iki faiz artışına işaret ettiğini görüyoruz. Fakat bu sene sadece bir faiz artışı bekleyenlerin sayısı birden altıya yükselmiş. Uzun vadeli faiz beklentilerinde de gerileme var. Ayrıca Nisan ayındaki toplantıda faiz artışı isteyen Fed’in şahinlerinden George bu toplantıda faizlerin sabit kalması için oy kullanmış. Dolar üzerinde bir baskı yaşanıyor kararın açıklanmasından sonraki ilk anlarda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.