ABD Enflasyon Verileri – 16.08.2016

Dudley Faiz Artışına İşaret Etti

Günün en merakla beklenen verileri açıklandı. ABD’den TÜFE %0.0 ile beklentide gelirken, gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE %0.1 ile beklentilerden kötü geldi. Ayrıca inşaat izinleri 1.15 milyon ile beklentilerin hafif altında, konut başlangıçları da 1.21 milyon ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

Bildiğimiz gibi Fed’in enflasyon hedefi %2 ve enflasyonda yaşanan düşüş USD için negatif oldu. Tabi ki çekirdek PCE fiyat endeksinde yaşanacak olan yükseliş Fed için daha önemli ancak bugün dolar endeksinde yaşanan düşüş gelen verilerin ardından hız kazansa da mikrofon başına geçen New York Fed Başkanı Dudley’in açıklamaları ile senaryo bir anda tersine döndü.

Faiz artışlarına git gide yaklaşıyoruz diyen ve Eylül ayında faiz artış ihtimaline dikkat çeken Dudley konuşmasının devamında ekonominin yılın ikinci yarısında daha iyi bir performans sergileyeceğini söyledi. 2017’den önce hala birden fazla faiz artışı beklediğini dile getiren Fed üyesi ABD’de gerçekleşecek olan seçimlerin faiz kararı konusunda Fed’e ek bir yük teşkil etmeyeceğini belirtti.

Hatırlayacağımız üzere kendisi güvercin duruşuyla biliniyor ve gelen şahin tonda açıklamalar Dolara pozitif yansıdı. Gelen kar alımlarının da etkisiyle Altın ve EURUSD’de geri çekilme yaşanırken USDTRY 2.9160’lara kadar geriledikten sonra yeniden 2.93 üzerine kendisini atmış durumda. Yarın bir diğer FOMC üyesi Bullard’ın açıklamaları ve ardından FOMC tutanakları dolar açısından kritik rol oynayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.