Gözler Avrupa Merkez Bankası’nda… Olası Senaryolar Neler ?

Bugün tüm gözler Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantı karaları üzerinde olacak. Kararlar 15.45’de açıklanacak. AMB Başkanı Christine Lagarde 16.30’da basının karşısına geçecek. Toplantı oldukça önemli çünkü AMB, Ekim ayında yapmış olduğu toplantıda ‘mevcut gelişmelere göre’ enstrümanları yeniden ayarlama sözü vermişti. Yaşanan gelişmelere bakacak olursak korona virüs salgınının hızını artırdığını görmekteyiz. Bu sayede Avrupa ülkelerinin salgına karşı yeni kapanma adımları attığını takip ediyoruz. Bu durum doğal olarak dördüncü çeyrekte ekonomilerin daralma yaşamasına sebep olacak. Bu tahminleri hem IMF hem de AMB’den duymuştuk.

Mevcut şartlarda AMB’nin bugün ek genişleyici adımlar atması oldukça yüksek bir olasılık. Dolaysıyla piyasalarda oluşan beklentiler de bu yönde şekilleniyor. Peki, AMB bugün hangi adımları atabilir? Piyasalarda konuşulan senaryoları hatırlatalım:

  • Öncelikle bankalar için yeni bir finansman programı (TLTRO) açıklanması bekleniyor.
  • Tahvil alım programının Aralık 2021 tarihine kadar uzatılması gündemde…
  • Hali hazırda 1.35 trilyon Euro değerinde pandemi acil yardım programı bulunuyor. Bu rakamın hepsi kullanılmış değil. Buna karşılık mevcut programa ek 600 milyar Euro varlık alım miktarı eklenebilir.
  • Banka, ekonomik projeksiyonlarını bugün açıklayacak. 2021 yılına ilişkin beklentiler önemli olacak. Büyümeye ilişkin beklentilerin aşı haberleri sonrası bir miktar yukarı yönde revize edilmesi bekleniyor. Buna karşılık enflasyon beklentilerinde aşağı yönde revizyon olası durmakta. Euro Bölgesi enflasyon verileri dört aydır eksi bölgede seyrediyor. Bu durum da ek parasal teşvikleri kaçınılmaz kılmakta.

Tüm bu olasılıklar piyasanın senaryoları dahilinde. Bankanı uyguladığı faiz oranları ise;

Politika faizi %0

Mevduat faizi -%0.50

Marjinal fonlama faizi %0.25

Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Buna karşılık özellikle mevduat faizinin aşağı yönde revize edilebileceği gibi az sayıda beklentiler bulunsa da bizim baz senaryomuz bu şekilde değil.

Gün içerisinde EURUSD paritesinde dalgalanmaya dikkat edilmeli. Özellikle Lagarde’ın yapacağı açıklamalar bankanın önümüzdeki dönemde para politikasını ne derece etkin kullanacağına ilişkin piyasaya fikir verebilir. Bu sayede piyasalarda oynaklığın arttığını görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.