EURUSD Paritesinde Satış Baskısı Hız Kazandı. Geri Çekilme Devam Edecek Mi?

Demokratların Senato’yu kontrol edecek güce ulaşması sonrası piyasa beklentilerinden daha kuvvetli teşvik paketi olasılığının güçlenmesi sonucu ABD tahvil faizlerinde yukarı yönde hareketlilik oluştu. Geçtiğimiz hafta Başkan Joe Biden ise 2000 dolarlık ek işsizlik ödeneği ve trilyonlarca dolarlık teşvik paketine ihtiyaç duyulduğu söylemleri de bu beklentileri ciddi anlamda desteliyor. Açıklama Biden tarafından Perşembe günü yapılacağı söylendi. Bu beklentiler eşliğinde bir süredir ABD dolarının küresel ölçekte değer kaybettiğini ve dolar endeksinin (DXY) 94.00 seviyesinden 89.00 seviyesine kadar geri çekildiğini gördük. Yalnız tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş dolarda bir miktar yukarı ivmelenme yaşandı. Bu sayede dolar endeksinin 89.20 seviyesinden 90.50 seviyesine yükseliş yaşadığını gördük. Böylelikle EURUSD paritesinde geri çekilmenin hız kazandığını takip ediyoruz.

Teknik olarak;

Mevcut gelişmeler dahilinde 1.2270 olarak izlediğimiz yükselen kanal formasyonu alt bandının kırılması ile geri çekilmenin hız kazandığını takip ediyoruz. Bu sayede 1.2170 desteğinin de altında fiyatlamaların oluştuğunu izlemekteyiz. Geri çekilmenin devamı adına ilk olarak 1.2170 seviyesinin altında oluşan fiyatlamaların devam etmesi gerekmekte. Bu sayede 1.2120 ara desteği ile birlikte 1.2060 seviyesinin hedef konumuna kalabileceğini düşünmekteyiz.

1.2170 altında kalıcılığın sağlanamaması bir miktar yukarı yönde fiyatlamaları tetikleyebilir. Böyle bir durumda 1.2200 ara seviyesi ile birlikte 1.2300 direncini takibe alacağız. Yalnız 1.2300 seviyesine kadar olan yükselişleri tepki olarak değerlendireceğimizi ve daha net bir yükseliş açısından bu seviyenin aşılması gerektiğini önemle belirtelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.