ABD Senato Seçimlerine Yönelik Beklentiler EURUSD Paritesini Yukarı İtiyor.

ABD’de Senato seçimleri küresel piyasaların ilk gündem maddesi konumunda bulunuyor. Devam eden seçim sürecine ilişkin son gelen haberler Demokratların senatoyu kontrol edecek güce ulaşma ihtimalinin yükseldiği şeklinde. Böyle bir durumda Biden, 20 Ocak tarihinde Beyaz Saray’a yerleşmesi ile piyasanın beklentisinden daha kuvvetli bir ek mali teşvik paketi çıkarabilir. Daha öncesinde Senato’nun Cumhuriyetçilerin elinde olması nedeniyle Demokratlar istediği ölçüde mali yardımlarda bulunamamaktaydı. Senato’nun Demokratların kontrolü geçmesi durumunda bu engel ortadan kalkmış olacak.

Tüm bu beklentilerin eşliğinde ABD dolarının küresel ölçekte satış baskısı altında kaldığını görüyoruz. Dolar endeksinin 89.00 seviyesine ulaşması bunun en açık göstergesi. Bu sayede paritenin de 1.2300 direncini kararlı bir şekilde aştığını takip ediyoruz. Teknik olarak yükselişin devam etme ihtimali belirmiş durumda. Tabii Senato seçimlerine yönelik haber akışını izlemeyi sürdüreceğiz. Bu noktada paritede yükselişi destekleyici haberlerin eşliğinde 1.2370 ve 1.2420 dirençlerinin test edilebileceğini belirtelim.

Bunun yanında 1.2300 desteğini geri çekilmelerde yakından takip ediyoruz. Bu destek seviyesi kırılmadan düşüş hareketinin oluşabileceğinden bahsedemiyoruz. Yalnız 1.2300 desteğinin kırılması durumunda 1.2240 ile 1.2200 desteklerini kısa vadede izlemeye alacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.