Yeni Zelanda Merkez Bankası Faizleri Değiştirmedi – 22 Eylül 2016

RBNZ'den Yeni Faiz İndirimleri Gelebilir

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ beklendiği gibi politika faizini %2.00 seviyesinde sabit bıraktı. Ağustos ayındaki toplantıda politika faizi 25 baz puan indirimle %2.25’den %2.00’e çekilmişti.

Global piyasalarda volatilitenin son zamanlarda arttığını söyleyen RBNZ global büyüme ve emtia fiyatları için görünümün belirsiz olduğunu ve politik belirsizliğin de sürdüğünü belirtiyor.

Kurlardaki yükselişin devam ettiğine vurgu yapan RBNZ yüksek kurlar, düşük emtia fiyatları ve düşük global fiyat baskılarının ticareti yapılabilir ürünlerde negatif enflasyona neden oluyor diyor. Ağustos ayında olduğu gibi ‘kurlarda düşüş gerekli’ vurgusu karar metninde yerini almış.

İkinci çeyrek büyümenin beklentileri çerçevesinde olduğunu belirten RBNZ büyümenin önümüzdeki süreçte de güçlü devam edeceğini öngörüyor. Yeni Zelanda ekonomisi için kritik sektörlerden biri olan süt ürünleri sektöründe fiyatların Ağustos’tan bu yana yükseldiği fakat mevsim geneli görünümün hala belirsizliğini koruduğu ifade edilmiş.

Enflasyonun %1.00 – %3.00 hedef bandının altında olduğunu kabul eden RBNZ bu durumun üçüncü çeyrekte de devam edebileceğini fakat dördüncü çeyrekten itibaren yükselişin başlamasını bekliyor. Öte yandan uzun vadeli enflasyon beklentilerinin %2.00 civarında olduğunu fakat manşet enflasyondaki zayıflık nedeniyle uzun vadeli beklentilerin zarar görebileceği endişesi var.

Son paragraf en önemli paragraf. RBNZ ileriye dönük niyeti ile ilgili ipuçları veriyor bu paragrafta. Mevcut projeksiyonlarımız ve varsayımlarımız enflasyonun hedefe gitmesi için daha fazla parasal gevşemenin gerekli olduğunu gösteriyor deniyor. Politika faizinin önümüzdeki aylarda %2.00 altına çekileceğine dair net bir sinyal.

Önümüzdeki ay üçüncü çeyrek enflasyon raporu yayınlanıyor. İkinci çeyrekte %0.4 seviyesinde olan enflasyon eğer üçüncü çeyrekte ciddi bir iyileşme göstermezse RBNZ’den önümüzdeki toplantılarda bir veya daha fazla faiz indirimi gelme ihtimali çok yüksek.

Yeni Zelanda Merkez Bankası bu sene iki kez faiz indirdi ve daha da indireceğine dair net bir işaret var. Buna rağmen Yeni Zelanda Doları gücünden pek bir şey kaybetmedi. Fed’in beklenen hızda faiz artırmaması ve Yeni Zelanda tahvillerinin sunduğu düşük riskle göreli yüksek getiri NZD’nin güçlü kalmasının arkasındaki iki önemli neden. Bu nedenleri daha önceki bir raporumuzda daha detaylıca açıklamaya çalışmıştık.

Dün akşamki FOMC kararları ardından NZDUSD’nin diğer benzer paritelere kıyasla yükseliş konusunda daha utangaç davrandığını görüyoruz. RBNZ’nin daha önceki yıllarda yükselen kurlara karşı doğrudan müdahale etme alışkanlığı olduğunu biliyoruz. RBNZ müdahalesi veya beklentileri NZDUSD’nin pek iştahlı görünmemesinin nedeni olabilir.

0.7360 en yakın direnç. Ardından 0.7480 bölgesi geliyor. 0.7230 – 0.72 güçlü destek bölgesi. Ayrıca 0.7480 – 0.72 bandında satıcılı omuz-baş-omuz formasyonu oluşmakta. Buna göre 0.72 desteğinin kırılmasıyla birlikte 0.70 altına doğru bir hamle gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.