Yeni Zelanda Faiz İndirdi – 10 Kasım 2016

NZDUSD Düşmeye Devam Eder mi?

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ dün geceki para politikası toplantısında beklendiği gibi politika faizini 25 baz puanlık indirimle %2.00’den %1.75’e çekti. Böylece RBNZ bu sene içinde üçüncü kez faiz indirmiş oldu.

Karar metninde önemli değişiklikler var. Öncelikle artık ileriye dönük daha fazla gevşeme yönlendirmesi kaldırılmış. Para politikasının gevşemeci kalacağını belirten RBNZ ‘ekonomik projeksiyonlarımız ve varsayımlarımız bugünkü faiz indirimi ile birlikte para politikası duruşunun enflasyonu hedefe çekmeye yeterli olacağını gösteriyor.’ ifadesini kullanmış.

Yani bu kadar gevşeme enflasyon hedefimize ulaşmak için yeterli gibi görünüyor diyor RBNZ. Zaten para politikası kararları sonrası basın toplantısı düzenleyen başkan Wheeler da ‘şu aşamada yeni bir faiz indirimine ihtiyaç duymadığımızı düşünüyorum’ dedi ve yeni bir faiz indirimine sadece %20 şans verdi.

Diğer yandan Wheeler aynı basın toplantısında kurlardaki yükselişe karşı doğrudan müdahale fikrine de açık olduğunu belirtti. Yeni Zelanda Doları’nda Asya seansında yaşanan gerilemenin nedeni de bu yorum. Karar metninde de zaten RBNZ diğer ülke faizlerinin Yeni Zelanda’ya göre daha düşük olduğundan ve bunun da kurlar üzerinde yukarı yönlü baskı yarattığından yakınıyor ve NZD’de düşüşün gerekli olduğunu ifade ediyor.

Enflasyon ile ilgili değerlendirmede ise iyimserleşme görüyoruz. Önceki karar metninde enflasyon beklentilerinin gerileyebileceği endişesini paylaşan RBNZ bu ifadeyi metinden kaldırmış. Banka üçüncü çeyrekte zayıf olsa da Aralık ayından itibaren enflasyonun güçlenmesini bekliyor.

NZDUSD müdahale söylemi nedeniyle bir hafta sonra ilk kez 0.7230 bölgesine geriledi. Avrupa seansı başlarken ise 0.7270 bölgesinde işlem görüyor. Yeni faiz indirimine rağmen Yeni Zelanda faizleri benzer kredi notuna sahip diğer gelişmekte olan ülkelere göre hala yüksek. Mesela AAA notlu diğer bir ülke olan Almanya’da 10 yıllık tahvil faizleri %0.22 iken Yeni Zelanda’da aynı vade tahvil faizi %3.00’e yakın.

Dolayısıyla bu faiz indirimi kurlarda RBNZ’nin istediği düşüşü getirmeyecek. RBNZ’nin daha önceleri doğrudan satış ile yüksek kurlara müdahale ettiğini hatırlıyoruz. Yine yapılabilir fakat bu yolla NZD’nin aşırı devalüe edilmesi kur savaşları bağlamında eleştiri ve tepki alabileceği için gelebilecek doğrudan müdahaleler ancak NZD’de yükseliş hızını yavaşlatarak daha yukarıları zorlaştıracak nitelikte olabilir diye düşünüyoruz.

NZDUSD için 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 0.7240 en yakın destek seviyesi. Sonrasında hem 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği hem de daha önceleri de destek olarak çalışmış olan 0.7210 – 0.72 bölgesi var. Yukarıda ise 0.7330 en yakın direnç. Bu direncin kırılması durumunda 0.7370 direnç olarak çalışabilir.

Trump’ın başkan seçilmesinin şoku borsalar ve dolar tarafında çabuk atıldı. Yeni başkanın vaat ettiği vergi indirimleri ile yeni alt yapı ve savunma harcamaları ilgili sektörlerde alış getirdi ve endekslerde genel renk yeşil. ABD endeksleri %1.00 üzerinde artıda kapanırken Japonya Nikkei endeksinde %7.00’ye yakın, Çin endekslerinde ise %1.00’e yakın prim görüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.