Yellen’in Derdi Ne?

Günün grafiğinde ABD enflasyon beklentileri var. Yellen’in faiz artışlarıyla arasına mesafe koymasının iki büyük nedeni (i) global riskler ve (ii) düşük enflasyon ile beklentileri. Son FOMC karar metnindeki güncellemelerden global riskler ile ilgili endişelerin azaldığını anlıyoruz fakat enflasyon ile ilgili memnuniyetsizlik devam ediyor.

Karar metninde piyasaların enflasyon beklentilerinin düşük kalmaya devam ettiğine, anket bazlı enflasyon beklentilerinin ise son aylarda çok hafif değiştiğine dikkat çekilmişti. Günün grafiğindeki mavi çizgi FOMC karar metninde piyasanın enflasyon beklentileri (compensation) olarak geçen breakeven enflasyonunu (5 yıllık) temsil ediyor. 5 yıllık enflasyon korumalı devlet tahvili faizi ile korumasız devlet tahvili faizi arasındaki farktan hesaplanıyor. Dolayısıyla piyasanın önümüzdeki beş yıldaki enflasyon beklentilerini yansıtmakta. Şubat ortasında Büyük Finansal Kriz sonrası en düşük seviyelere geriledikten sonra bir toparlanma başlıyor ve Nisan ortasından itibaren bu toparlanma yeniden ivmelenme kazanıyor. 10 yıllık breakeven enflasyonunda da benzer bir görüntü var.

ABD Enflasyon Beklentileri
Kaynak: St. Louis Federal Rezerv Bankası (Federal Reserve Bank of St. Louis), Michigan Üniversitesi (University of Michigan)

Yellen, New York Ekonomi Kulübü’nde Mart sonunda yaptığı konuşmada piyasa enflasyon beklentilerinde son zamanlarda bir toparlanma görülse de son bir buçuk yılda dikkate değer bir düşüş yaşadığını dile getirmişti. Yani açık bir şekilde son bir buçuk sene içinde yaşanan düşüşten şikayet etmişti Yellen. 5 yıllık breakeven enflasyonu Yellen’in konuşması sırasında %1.51 seviyesindeyken şu anda %1.61.

Yellen’in işaret ettiği bir buçuk sene öncesinde ise %2.00’nin hemen üzerindeydi. 5 yıllık breakeven enflasyon beklentileri için son on yıllık ortalama %1.71, beş yıllık ortalama %1.73, üç yıllık ortalama ise %1.58. Ortalamalara baktığımızda çok fena yerde değil şu anda piyasanın enflasyon beklentileri fakat Yellen’in açıklamalarından anladığımız kadarıyla %2.00 seviyelerini görmeden Fed başkanı tam anlamıyla rahat etmeyecek.

Grafikteki kırmızı çizgi ise Michigan Üniversitesi (University of Michigan) tarafından düzenlenen ankette ortaya çıkan enflasyon beklentilerini temsil ediyor. Beş yüze yakın tüketici ile yapılan anketlerden çıkarılıyor ve önümüzdeki on iki aylık enflasyon beklentilerini temsil etmekte. Yellen’in sıkça atıfta bulunduğu önemli bir veri.

New York Ekonomi Kulübü’ndeki o konuşmada Michigan Üniversitesi enflasyon beklentilerinin son bir kaç yılda gerilediğini ve şu anda son yirmi yıldır seyrettiği dar koridorun alt bandına yakın seviyelerde olduğunu söylemişti. O sırada Michigan Üniversitesi enflasyon beklentileri %2.7 seviyesindeydi, son açıklanan rakam ise %2.8. Son yirmi yıllık ortalama %2.97, on yıllık ortalama %3.15, beş yıllık ortalama %3.10, üç yıllık ortalama ise %2.92. Yani son yirmi yılda aşağı yukarı %3.00 bölgesinde seyretmiş beklentiler.

Fed Aralık ayında önümüzdeki aylarda enflasyon ve beklentilerinde artış beklentisi ile faiz artışı sürecine start vermişti. Şu ana kadar geçen sürede Yellen’in beklediği seviyelere gelinmiş değil. Başkan Fed’i tekrar faiz artışı rayına sokmak için 5 yıllık breakeven enflasyonda en azından %2.00 seviyelerini, Michigan Üniversitesi enflasyon beklentilerinde ise %3 seviyelerine doğru bir hareket görmek istiyor. Araya bir kaç gönülsüz faiz artışı sıkıştırabilir Yellen ama ilk tahmin edilen hızda/sıklıkta artışlar için enflasyon beklentilerinde daha fazla toparlanma şart. Tabi çekirdek PCE fiyat endeksinde %2.00’lere doğru bir yükseliş ile birlikte.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.