Yellen’dan Daha Güvercini Yok

Piyasalar çarşamba günkü Yellen konuşmasının etkilerini sindirmeye devam ediyor. Yellen ekonomideki pozitif gelişmeleri bir yana bırakıp daha çok petrol ve global büyüme ile ilgili risklere vurgu yapınca ‘acaba Yellen bu seneyi hepten gözden çıkardı mı’ algısı oluşmuştu piyasalarda. Aralık ayındaki faiz artışı sırasında olduğundan daha iyimser bir görüntü veren enflasyon göstergelerindeki iyileşmeyi de pek beğenmemişti Fed başkanı. O andan bu yana dolarda ciddi bir değer kaybı yaşandı.

Biraz önce Chicago Fed başkanı ve FOMC üyesi Charles Evans’dan bazı yorumlar geldi para politikası ile ilgili. Evans FOMC’nin bu sene oy veren üyeleri arasında yer almıyor fakat süper güvercin bir üye olarak biliniyor. Belki de komitenin en güvercini. Belki dememizin sebebi Yellen aslında; çarşamba akşamki konuşmasıyla FOMC’nin en güvercin üyesi olma konusunda Evans ile yarışıyor.

Artık her üyenin açıklamasında geleneksel hale gelen düşük enflasyon nedeniyle ‘temkinli’ gitmeliyiz yorumunun ardından Evans biri sene ortasında diğeri de sene sonunda olmak üzere iki faiz artışı beklendiğini ifade etti. Enflasyon konusunda ise süper güvercin Evans bile Yellen’e göre sanki daha iyimser. Konuşmasında enflasyon verilerinde son zamanlarda yaşanan iyileşmeyi kabul ediyor ve Fed’in her para politikası toplantısında adım atabileceğini dile getiriyor.

Evans bile enflasyon konusunda böyle düşünüyorsa nötr olarak bilinen merkezdeki üyeler ve faiz artışı için bastıran şahin üyelerin nasıl düşündüğünü artık az çok tahmin edebiliyoruzdur. Zaten son toplantıda Esther George’nin faizlerin sabit kalmasına itiraz edip artış istediğini de hatırlıyoruz. Bu nedenle eğer enflasyon ve beklentilerindeki yukarı yönlü hareketlenme devam ederse son Yellen konuşması sonrası bu sene hiç faiz artışı yok beklentisine destek verenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

****

Geçmiş dönemlerde aynı kategoride neler yazdık? Sizi Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu - 05.11.2015 başlıklı yazımıza davet edelim.

Bu yazıya yorum yapmak isterseniz sayfanın aşağısına inebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. […] FOMC üyesi ve Boston Fed başkanı Rosengren’den geçtiğimiz haftalarda yaptığına benzer açıklamalar geldi. FOMC’nin güvercin üyelerinden biri olarak bilinen Rosengren kendisinin piyasaların beklediğinden daha fazla faiz artışı beklediğini söyledi ve enflasyonun geçtiğimiz seneye göre hedefe daha yakın olduğunu belirtti. Ayrıca maaşların bazı sektörlerde yükselmeye başladığına dikkat çekti Boston Fed başkanı. Güvercin bir üyeden göreli şahin tonda açıklamalar ve bunun ne anlama geldiğini daha önce de raporlarımızda tartışmıştık. […]

CEVAP VER