Yellen’dan Daha Güvercini Yok

Piyasalar çarşamba günkü Yellen konuşmasının etkilerini sindirmeye devam ediyor. Yellen ekonomideki pozitif gelişmeleri bir yana bırakıp daha çok petrol ve global büyüme ile ilgili risklere vurgu yapınca ‘acaba Yellen bu seneyi hepten gözden çıkardı mı’ algısı oluşmuştu piyasalarda. Aralık ayındaki faiz artışı sırasında olduğundan daha iyimser bir görüntü veren enflasyon göstergelerindeki iyileşmeyi de pek beğenmemişti Fed başkanı. O andan bu yana dolarda ciddi bir değer kaybı yaşandı.

Biraz önce Chicago Fed başkanı ve FOMC üyesi Charles Evans’dan bazı yorumlar geldi para politikası ile ilgili. Evans FOMC’nin bu sene oy veren üyeleri arasında yer almıyor fakat süper güvercin bir üye olarak biliniyor. Belki de komitenin en güvercini. Belki dememizin sebebi Yellen aslında; çarşamba akşamki konuşmasıyla FOMC’nin en güvercin üyesi olma konusunda Evans ile yarışıyor.

Artık her üyenin açıklamasında geleneksel hale gelen düşük enflasyon nedeniyle ‘temkinli’ gitmeliyiz yorumunun ardından Evans biri sene ortasında diğeri de sene sonunda olmak üzere iki faiz artışı beklendiğini ifade etti. Enflasyon konusunda ise süper güvercin Evans bile Yellen’e göre sanki daha iyimser. Konuşmasında enflasyon verilerinde son zamanlarda yaşanan iyileşmeyi kabul ediyor ve Fed’in her para politikası toplantısında adım atabileceğini dile getiriyor.

Evans bile enflasyon konusunda böyle düşünüyorsa nötr olarak bilinen merkezdeki üyeler ve faiz artışı için bastıran şahin üyelerin nasıl düşündüğünü artık az çok tahmin edebiliyoruzdur. Zaten son toplantıda Esther George’nin faizlerin sabit kalmasına itiraz edip artış istediğini de hatırlıyoruz. Bu nedenle eğer enflasyon ve beklentilerindeki yukarı yönlü hareketlenme devam ederse son Yellen konuşması sonrası bu sene hiç faiz artışı yok beklentisine destek verenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.