Yellen Bu Sefer Dolara Yaradı – 19 Ocak 2017

Başkan Yellen Ne Söyledi?

Fed Başkanı Janet Yellen dün akşam San Francisco’da bir konuşma yaptı ve konuşmasında ekonomik görünüm ile para politikasına da değinmeden geçmedi. Fed’in enflasyon ve istihdam hedeflerine yakın olduğunu belirten Yellen ekonomik görünümün kademeli faiz artışını haklı kıldığını söyledi.

Yellen kendisinin ve diğer bir çok FOMC üyesinin bu sene bir kaç faiz artışı öngördüğünü belirtti ve faizleri artırmak için çok beklemenin ileride daha agresif faiz artışlarına neden olup ekonomiyi resesyona itebileceğine dikkat çekti.

%4.75 seviyesinde bir işsizlik oranının tam istihdam olarak kabul edeceğini belirten Yellen ekonominin şu an tam istihdama çok yakın olduğunu ve enflasyonun %2.00 hedefine doğru ilerlediğini ifade etti.

Yellen’ın yorumlarıyla dolara darbe vurmadığı nadir konuşmalardan biri oldu dün akşamki konuşma. Çok şahin tonda açıklamalar olmasa da Yellen’in kötümser olmadığını ve bu sene bir kaç faiz artışına sıcak baktığını anlıyoruz.

Asya seansında ekonomik takvimin en önemli verisi Avustralya’dan. Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan rapora göre işsizlik oranı Aralık ayında %5.7’den %5.8’e yükseldi. Piyasalar %5.7 seviyesinde sabit kalmasını bekliyordu. İstihdamda ise 10 binlik beklentiye karşı 13.5 binlik bir artış görüyoruz. Diğer yandan iç gücüne katılım oranı da %64.6’dan %64.7’ye yükselmiş.

İşsizlik oranı iki aydır yükseliyor fakat bu yükselişin büyük bir bölümü iş gücüne katılım oranındaki yükselişten geliyor. İstihdamdaki artış da hafif de olsa beklentiden daha iyi ve büyük bölümü tam zamanlı istihdamdaki artış kaynaklı. Dolayısıyla da işsizlik oranındaki yükseliş diğer bazı pozitif detaylar tarafından dengeleniyor ve nette çok olumsuz bir rapor değil.

İstihdam raporunun ardından 0.75 altına sarkan AUDUSD Avrupa seansı başlarken 0.7520 bölgesinde. 0.7460 – 0.7450 önemli destek bölgesi ve üç haftalık toparlanma trendinin bozulması için bu desteğin kırılması şart. Kırılması durumunda aşağıda kademeli olarak 0.7380 ve 0.73 seviyeleri gündeme gelecek.

Dün akşamki Yellen konuşması son zamanlarda büyük baskı altında olan USDJPY’ye nefes aldırdı. Şu an 115.00 seviyesini test eden USDJPY için 115.50 – 115.20 bölgesi direnç ve aşılmasıyla birlikte kademeli olarak 116.00 ve 118.50 seviyelerine doğru bir yükselişe tanıklık edebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.