Yellen Öncesi GBP/USD ve EUR/USD

Geçtiğimiz hafta Cuma günü esen tarım dışı rüzgarının ardından piyasalar haftaya sakin bir başlangıç yaptı diyebiliriz. Beklentilerin çok altında kalan tarım dışı istihdam değişim ile Amerikan Doları’nın hem major, hem de gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı sert şekilde değer kaybettiğine şahit olmuştuk. Bugün ekonomik takvimde de önemli bir veri olmaması ile birlikte bütün dikkatler Philadelphia’da yaklaşık saat 19.30 sularında konuşma yapması beklenen Fed Başkanı Janet Yellen’da olacak.

Sabah ki raporumuzda son yayınlanan anket sonrası GBPUSD’deki düşüşe dikkat çekmiştik ve bir kaç saat önce gelen yeni anket sonucunun da %48 ile AB’den çıkalım, %43 kalalım yönünde olması sterline bir darbe daha vurmuş durumda Yayınlanan anket paritede yaklaşık 70 pipslik hızlı bir düşüşe sebep olurken satış baskısının artması durumunda aşağıda 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.4340 bölgesi önemli destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.4470 ve 1.4580 önemli dirençlerimiz.

ECB üyesi Smets yaptığı açıklamada şuan yeni bir karar alma zamanı olmadığını söyledi. ECB’nin attığı adımlardan memnun olduğunu ve bu adımlar atılmasaydı Euro Bölgesi’nde enflasyonun şuan çok daha düşük seviyelerde olabileceğine dikkat çekti. Diğer bir ECB üyesi Nowotny ise deflasyon risklerinin atlatıldığını ve enflasyonun yükselmeye başladığının altını çizdi.

EURUSD’de geri çekilmelerde 1.1330 bölgesi en yakın destek seviyesi. Bu bölgenin tamamen çözülmesi durumunda gözlerimiz 1.1260 seviyesinde olacak. Bu seviyede düşüşlere alıcılardan tepki gelebilir. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.1410 ve 1.1480 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. 1.13 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanma devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.