Yellen Öncesi EURUSD’de Son Durum – 19 Aralık 2016

EURUSD Ne Olur?

Yeni haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvim son derece sakin ve günün en öne çıkan gelişmesi ise Türkiye saati ile 21.30’da mikrofon başına geçmesi beklenen Fed Başkanı Janet Yellen’ın Baltimore Üniversitesi’nde yapacağı açıklamalar olacak. FOMC kararları sonrası ilk kez mikrofon başına geçecek olan Yellen’ın para politikası ile ilgili yapacağı açıklamalar paritelere hareketlilik getirebilir.

Günün en önemli verisi olan Almanya’dan Ifo iş iklimi endeksi 111.0 ile son 32 ayın en yüksek seviyelerine yükselirken beklediğimiz gibi Euro üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. Ifo Başkanı Clemens Fuest yaptığı açıklamalarda ECB’nin faiz oranlarının Euro Bölgesi için düşük olduğuna vurgu yaptı ve Almanya ekonomisinin 2017’ye güçlü bir başlangıç yapmasını beklediğini dile getirdi.

Euro/Dolar paritesinde cuma günü gelen kar alımları sonrası bugün yeniden bir miktar baskı oluştuğunu görüyoruz. Parite üzerindeki baskının devam etmesi halinde aşağıda 1.0400 ve 1.0350 bölgelerinin en yakın destekler olarak dikkate alınmasını öneriyoruz. Toparlanmalarda ise 1.0480 ve 1.0520 seviyelerinden satıcılardan alıcılara tepki gelebilir. Zaman zaman toparlanmalar gelse de son 14 yılın en düşük seviyelerinde olan EURUSD üzerindeki satış baskısı devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.