Yellen Bu Kez Piyasaları İkna Edemedi! – 15 Şubat 2017

Yellen Bu Kez Neler Söyledi?

FED Başkanı Yellen bugün Temsilciler Meclisinde bir kez daha mikrofonların karşısına geçti ve yine önemli açıklamalarıyla piyasaların gündemine oturdu. Yellen, genel olarak dünkü açıklamalarına paralel bir konuşma gerçekleştirdi.

FED’in faiz kararlarını verirken enflasyon ve istihdamı baz aldığını hatırlattı. İstihdam hedeflerine çok yakın olduklarından bahseden Yellen, ABD ekonomisinin de şuanda FED’in hedeflerine çok yakın olduğundan bahsetti.

ABD ekonomisinin çok önemli bir krizden toparlanmaya çalıştığından söz eden Yellen, FOMC’nin gelecek toplantılarda ekonominin gidişatını değerlendireceğinden bahsetti.

Trump’ın regülasyonları gevşetme planı hakkında gelen bir soru üzerine regülasyonların azaltılmasına temel prensipte ben de katılıyorum dedi.

Yellen son krizle alakalı gelen soruya verdiği cevapta tüketici kredilerindeki suistimallerin son krizin önemli nedenlerinden biri olduğunu belirtti.

Konuşmanın genel anlamda dünkü konuşmaya paralel olması dolar adına olumlu bir etki yaratmadı.  Yellen’ın konuşması ile dolar endeksindeki düşüşler 101.00 seviyesinin altına kadar devam etti. EURUSD konuşma öncesi 1.0520’lerdeyken konuşma sonrası 1.06’yı aştı. Altın ise gün içinde 1216’yı gördükten sonra Yellen ile 1232’ye kadar yükseldi. Dolar/TL ise 3.70’e kadar yükseldikten sonra gevşeyen dolar endeksi ile 3.66’lara geriledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.