Yellen Bombalamaya Devam Ediyor

Fed başkanı Yellen dün New York’ta yaptığı konuşmada bombayı bıraktı ve doları yok etti. EURUSD bir haftada kaybettiğini Yellen sağ olsun bir kaç saatte geri alırken 1200 altına düşme korkusu yaşayan ALTIN tekrar hayat bularak 1240 üzerine kadar tırmandı. USDTRY ise en son 23 Kasım’da gördüğü 2.8360’lara geriledi.

Aralık ayında faiz artırma kararı veren FOMC’nin başındaki Yellen son haftalarda bulduğu her fırsatta güvercin yorumlarıyla dolara darbe vurmaktan geri durmuyor. İlk önce 16 Mart FOMC toplantısında ikinci olarak da dün New York’ta yaptığı konuşmada. Yellen endişeli ve dünkü konuşmasında bu endişelerini daha net bir şekilde açığa vurdu.

İç tüketimin zayıf dış talebin yarattığı baskıyı dengelediğini ve bu nedenle de istihdamın bu yıl güçlü devam ettiğini dile getiren büyük başkan Yellen yılın başından bu yana global piyasalarda yaşanan türbülansın ekonomi üzerindeki ileriye dönük etkilerini hesaba katmalıyız diyor. Yani yılın ilk haftalarında yaşanan volatilitenin gecikmeli etkileri yılın geri kalanında kendini gösterebilir endişesi duyuyor Yellen.

Global Büyüme, Petrol ve Dolar Endişesi

Global büyümenin daha zayıflayacağı, petrol fiyatlarının tekrar düşebileceği ve doların yeniden yükselebileceğini söyleyen Yellen içeride de zayıf büyüme görünümünden endişeli. Şu ana kadar elimize olan veriler ABD ekonomisinin birinci çeyrekte %1.0 ile %0.5 arasında büyüdüğüne işaret ediyor. Bunlar istenen trend büyümeden daha düşük rakamlar.

Öte yandan enflasyon tarafında Aralık ayında Fed’in faiz artırdığından daha iyi bir görünüm var şu anda fakat Yellen yine de mutlu değil. Kendisinin de konuşmasında belirttiği breakeven enflasyonu ve Michigan enflasyon beklentilerinde toparlanma görüyoruz son aylarda. Gerçek zamanlı enflasyonda da yine yukarı yönlü bir hareketlenme yaşanıyor. Aralık ayında %1.5 olan çekirdek PCE enflasyonu Şubat ayında %1.7’ye yükselmiş durumda. Fakat yorumlarından anladığımız kadarıyla enflasyon ve beklentilerinde yaşanan toparlanmanın kalıcı olmasını beklemiyor Fed başkanı.

Hem enflasyon beklentilerinde hem breakeven enflasyonunda son bir buçuk yılda yaşanan gerilemeden bahsediyor Yellen fakat Aralık ayında faiz artırırken bu göstergelerin daha düşük seviyelerde olduğunu hatırlıyoruz. O tarihten bu tarihe yaşanan en önemli iki gelişme (1) Çin’de başlayıp tüm dünyayı vuran finansal volatilite dalgası, (2) petrolün yeni bir satış dalgası ile 26.00 dolara kadar gerilemesi. Yellen bu iki gelişmenin enflasyon görünümünü bozacağını düşünüyor.

Bu kadar güvercin ve endişeli görünen bir Yellen’in yakın zamanda yeni bir faiz artışına yol vermesi de çok olası değil. Hatta satır aralarındaki bir yorumuna bakarsak sanki bu seneyi tamamen gözden çıkarmış gibi görünüyor. ‘Faiz oranlarında önümüzdeki yıllarda ancak kademeli artışlar olası’ diyor Yellen. ‘Bu sene’ yerine ‘önümüzdeki yıllarda’ demeyi tercih ediyor. Ama eğer böyle bir niyeti varsa liderlik becerilerini göstererek FOMC’de faiz artışı isteyen üyeleri buna ikna etmesi gerekecek. 16 Mart’taki kararlar sonrası açıklama yapan bazı üyelerin Nisan ayını bile ‘canlı’ bir toplantı olarak gördüklerini biliyoruz.

Yellen’in faiz artışları için hiç acele etmeyeceğini göstermesi ile piyasalar yine bayram havasında. Çin Şangay Bileşik endeksi %2.7, Şenzen CSI300 ise %2.5 primle kapanırken Tayvan ve Hindistan endekslerinde de %1 üzerinde yükseliş var. Japonya Nikkei ise USDJPY’deki düşüş nedeniyle kutlamaya katılamadı, %1.3 kayıpta. Avrupa borsaları açılışta yem yeşil. Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya endeksleri %1 üzerinde artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.