USDTRY’de Bu İki Seviyeye Dikkat – 13 Haziran 2017

Dolar İçin Yukarıda 3.55, Aşağıda 3.50 Seviyeleri Çok Kritik

TÜİK tarafından dün yayınlanan veriler Türkiye ekonomisinin 2017 birinci çeyrekte %5.0 ile beklentinin neredeyse iki katı hızda bir büyümeye imza attığını gösteriyordu. Büyüme büyük oranda kamu harcamaları ve dış talep kaynaklı.

Pozitif verinin ardından Lira değer kazanarak dolara karşı bu sabah 3.51, euroya karşı ise 3.9270 seviyelerine kadar değerlendi. Son saatlerde ise gerek USDTRY gerekse de EURTRY’de yukarı yönlü bir hareket dikkat çekiyor.

USDTRY için daha önceleri bir kaç kez dikkat çektiğimiz 3.55 direncine yine vurgu yapmak istiyoruz. Baskının azaldığından bahsetmek için bu direnç bölgesinin tam anlamıyla geçilmesi şart. 

Aşağıda ise tabi ki 3.50 psikolojik seviyesi destek olarak satıcıları bekliyor. Geçtiğimiz hafta başında denenen bu seviye satıcıları geri püskürtmeyi bilmişti. Şu an için teknik görünüm 3.55 seviyesinin kırılması durumunda yukarı yönlü bir hareketi 3.50 seviyesinin kırılması ise aşağı yönlü bir hareketin gelebileceğini ima ediyor.

Temel tarafta ise yarın akşam açıklanacak olan FOMC kararları takip edilmeli. Fed’in ‘güvercin’ bir faiz artışı yapması 3.50 altını, faiz artışı ile birlikte ileriye dönük ekonomik görünüm ve faiz beklentileri açısından iyimser bir tablo çizmesi ise 3.55 üzerine doğru bir hareketi tetikleyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.